Παναθηναϊκός: Πρεμιέρα με ήττα στο Μιλάνο για Σερελη

Metrosport Team23 Φεβρουαρίου 2023

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο Μιλάνο με 78-76 από την Αρμάνι στην πρεμιέρα του Χρήστου Σερέλη στον πάγκο της ομάδας.

Το «τριφύλλι» μπήκε ορεξάτο στο παιχνίδι και κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά αλλά στη συνέχεια, οι παίκτες του Μεσίνα ανέβασαν την ένταση στην άμυνά και εκμεταλλεύτηκαν τα δύο φάουλ του Παπαγιάννη με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα με +8 πόντους (36-28) στο 15'. Δύο σερί τρίποντα του Γουίλιαμς έφεραν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση μίας κατοχής (36-34 στο 16') και παρά το νέο +6 της Αρμάνι (40-34 στο 17') οι «πράσινοι» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στην μικρότερη δυνατή διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» χρησιμοποίησαν «κοντό» σχήμα με τον Μαντζούκα στο «τέσσερα» και τον Γουίλιαμς στο «πέντε» και από τη στιγμή που δεν υπήρχε ο κυρίαρχος σέντερ είχαν χάσει σημαντικό έδαφος. Η Αρμάνι το εκμεταλλεύτηκε και βρέθηκε ξανά σε απόσταση επτά πόντων (55-48 στο 25'). Οι «πράσινοι» κρατήθηκαν κοντά στο σκορ (64-60) με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός παρά τα προβλήματα που αντιμετώπιζε δεν τα παράτησε και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το φινάλε. Ένα καλάθι του Μπέικον μείωσε σε 76-73 ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση η Αρμάνι έκανε λάθος και ο Λι με τρίποντο στο 39' έφερε το ματς στα ίσια (76-76). Ο Μέλι με 2/2 βολές έγραψε το 78-76 για λογαριασμό της Αρμάνι. Την τελευταία επίθεση ανέλαβε ο Μπέικον αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο για την παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 40-39, 64-60, 78-76