Παναθηναϊκός: Νέα φιλική νίκη επί της Ρογκάσκα (vids)

Στέφανος Αβραμίδης30 Ιουνίου 2023

Τη δεύτερη φιλική του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην προετοιμασία πήρε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε άνετα με 3-1 της σλοβένικης Ρογκάσκα.

Οι «πράσινοι» έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν στην επίτευξη δύο τερμάτων.

Στο 25’ ο Παλάσιος πάσαρε στον χώρο στον Βαγιαννίδη κι αυτός στον Βέρμπιτς που «έσπασε» τη μπάλα στον Ιωαννίδη, ο οποίος έγραψε το 1-0 από τη μικρή περιοχή. Στο 33’ ο Φίκαϊ έβγαλε ωραία μπαλιά στον Χουάνκαρ που σκόραρε αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπερνάρ σημείωσε το 2-0 μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Ιωαννίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναικός έφτασε στο 3-0 με ωραία εκτέλεση φάουλ του Μάγκνουσον ενώ οι Σλοβένοι πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον Ζντούνιτς.

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν (46’ Μπρινιόλι), Βαγιαννίδης (46’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ (46’ Σιδεράς), Φίκαϊ (46’ Μάγκνουσον), Χουάνκαρ (46’ Μλαντένοβιτς), Πέρεθ (46’ Ζέκα, 80’ Τρουιγέ), Κλέινχεϊσλερ (46’ Τσόκαϊ), Παλάσιος (46’ Μαντσίνι), Μπερνάρ (46’ Τσέριν), Βέρμπιτς (46’ Αϊτόρ, 80’ Καλοσκάμης), Ιωαννίδης (46’ Σπόραρ).

Ρογκάσκα: Μπάζνταριτς, Πιρτόσβεκ, Μίχαλιτς, Κούρτοβιτς, Μάιτσεφ, Μάτιτς, Κόροσετς, Μπράουτ, Φλις, Γκράντισερ, Χαϊλέτα. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι Βόντισεκ, Ραντούσα, Ράλισον, Σιμ, Μαϊτσενιτς, Καρτούζερ, Κρίσαν, Πάβλοβιτς, Σακέον, Κρίστιαν, Ζντούνιτς.