Παγκόσμιο Βουδαπέστη 2023: Τρομερός Τεντόγλου έγινε ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ πρωταθλητής με 8,52μ.

Πέτρος Χαριζακλής24 Αυγούστου 2023

Η Πέμπτη 24 Αυγούστου θα μείνει στην ιστορία. Μετά το χάλκινο μετάλλιο της Ντρισμπιώτη το πρωί, ο Μίλτος Τεντόγλου έδωσε το δεύτερο μετάλλιο στην Ελλάδα.

Ο Μίλτος Τεντόγλου είναι Παγκόσμιος Πρωταθλητής! Ο Γρεβενιώτης αθλητής έκανε τρομερό αγώνα στον τελικό του μήκους και με 8,52μ. πήρε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Βουδαπέστη. Παράλληλα βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ.

Εδειξε τη διάθεσή του από το πρώτο άλμα που «πέταξε» στα 8,50μ. κάνοντας φετινό ρεκόρ. Ο Τζαμαϊκανός Πίνοκ έκανε στη δεύτερη προσπάθεια 8,50μ. και αυτός και πέρασε στην πρώτη θέση λόγω του πρώτου άλματος στα 8,40μ.. Η δεύτερη προσπάθεια του Τεντόγλου ήταν άκυρη και στην τρίτη πήδηξε στα 8,39μ.

Στις τρεις ακόμη προσπάθειες ο Ελληνας πρωταθλητής δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Η 4η προσπάθεια ήταν άκυρη και στην 5η προσγειώθηκε στα 8,30μ.

Ο Πίνοκ έδειχνε να μην μπορεί να ακολουθήσει με δύο ακόμη άλματα κοντά στα 8 μέτρα.

Και ο Μίλτος Τεντόγλου μίλησε ξανά στο τελευταίο άλμα. Εκανε ένα τεράστιο άλμα στα 8,52μ. με τον Τζαμαϊκανό να αρκείται στα 8,39μ. και τη δεύτερη θέση.

Την τρίτη θέση πήρε ο Τζαμαϊκανός Γκέιλ με καλύτερο άλμα στα 8,27μ.