Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου: Εξαιρετικός ο Κυνηγάκης, 6ος στην ανοιχτή θάλασσα

Metrosport Team16 Ιουλίου 2023

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε τα ξημερώματα ο Άλκης Κυνηγάκης στη Φουκουόκα, καταλαμβάνοντας την έκτη θέση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος υγρού στίβου στα 10χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα με χρόνο 1ωρ.51:42.1.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, αν και στα μισά της κούρσας είχε μείνει αρκετά πίσω από το προπορευόμενο γκρουπ, κατάφερε στο φινάλε να ανέβει αρκετά και μάλιστα στο τέλος λίγο έλειψε να ξεπεράσει τον περσινό πρωταθλητή κόσμου, τον περίφημο Ιταλό Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι, από τον οποίο τερμάτισε μόλις 1.4 δευτερόλεπτα πιο πίσω.

Στον αγώνα συμμετείχε και ο Αστέριος Δαλδόγιαννης, ο οποίος κατετάγη 25ος με 1ωρ.54:10.3, μεταξύ 67 κολυμβητών που ξεκίνησαν (τερμάτισαν οι 65).

Νικητής αναδείχθηκε ο Γερμανός Ολυμπιονίκης του Τόκιο, Φλόριαν Βέλμπροκ, που αποσπάστηκε στο τελευταίο χιλιόμετρο και τερμάτισε σε 1ωρ.50:40.3, με διαφορά 18.7 δευτερολέπτων από τον δεύτερο, τον Ούγγρο «ασημένιο» Ολυμπιονίκη, Κριστόφ Ρασόβσκι.