Παγκόσμιο Κύπελλο 2023: Η Δομινικανή Δημοκρατία πάτησε το γκάζι στο τέλος

Metrosport Team29 Αυγούστου 2023

Ένα σερί 10-0 στα τελευταία λεπτά, «έσπασε» την κατάσταση ισορροπίας που υπήρχε στο πρώτο ματς της ημέρας για τον 1ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ και οδήγησε τη Δομινικανή Δημοκρατία στην επικράτηση επί της Ανγκόλας με 75-67. Έτσι οι νικητές πηγαίνουν στη δεύτερη φάση έχοντας κάνει το 3/3 ενώ οι ηττημένοι θα αγωνιστούν για τις θέσεις «17-32».

Η Δομινικανή Δημοκρατία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, προηγούμενη με 28-13 στο 15, ωστόσο στη συνέχεια η Ανγκόλα ισορρόπησε την κατάσταση και μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου στους πέντε (32-37). Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι αφού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.

2:26 πριν το τέλος υπήρχε ισοπαλία στους 65 πόντους, όμως η Δομινικανή Δημοκρατία έκανε ένα σερί 10-0 και πήρε τη νίκη.

Για τους νικητές ο Αντρές Φελίζ είχε 17 πόντους και έξι ασίστ ενώ από την άλλη πλευρά για την Ανγκόλα που είχε 2/21 τρίποντα, ο Σίλβιο Ντε Σόουζα σημείωσε 19 πόντους.