Ουόριορς και Νικς κράτησαν ζωντανές τις σειρές με Λέικερς και Χιτ

Metrosport Team11 Μαΐου 2023

Έχουν… δρόμο ακόμη οι σειρές των Ουόριορς με τους Λέικερς και των Νικς με τους Χιτ αφού οι φιλοξενούμενοι των σημερινών αγώνων (11/5) έχασαν την πρώτη ευκαιρία να τις τελειώσουν και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 2-3.

Οι Ουόριορς με πρωταγωνιστές τον Στεφ Κάρι που είχε 27 πόντους, οχτώ ασίστ και τον Ντρέιμοντ Γκριν που είχε 30 πόντους, 10 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, δύο κλεψίματα και μία τάπα, επικράτησαν των Λέικερς με 121-106. Για τους «λιμνάνθρωπους» κορυφαίος ήταν ο Λεμπρόν Τζέιμς με 25 πόντους και εννιά ριμπάουντ, ενώ στα τελευταία λεπτά δεν είχαν διαθέσιμο τον Άντονι Ντέιβις που δέχτηκε αγκωνιά από τον Λούνεϊ και μεταφέρθηκε με καροτσάκι στα αποδυτήρια.

Οι Χιτ μπήκαν εντυπωσιακά (14-24 στην πρώτη περίοδο) στο παιχνίδι όμως δεν κατάφεραν να τελειώσουν τη σειρά με τους Νικς. Η ομάδα της Νέας Υόρκης ανέτρεψε την κατάσταση στη δεύτερη περίοδο (36-23) και τελικά επικράτησε με 112-103, μειώνοντας στο 2-3. Την οδήγησε ο Τζέιλεν Μπράνσον με 38 πόντους, εννιά ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Από την άλλη πλευρά ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 19 πόντους, επτά ριμπάουντ και εννιά ασίστ.