Ονειρική επιστροφή για τη Σπάρτα Πράγας στο Champions League

Δημήτρης Καλαϊτζής18 Σεπτεμβρίου 2024

Καλύτερη επιστροφή στους ομίλους του Champions League μετά από 19 χρόνια δεν θα μπορούσε να φανταστεί η Σπάρτα Πράγας. Οι Τσέχοι υπέταξαν με 3-0 την Σάλτσμπουργκ, στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η Σπάρτα μπήκε φουριόζα στην αναμέτρηση και ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Καΐρινεν μόλις στο δεύτερο λεπτό.

Το 2-0 ήρθε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με σκόρερ τον Ολατούντζι.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Λάτσι στο 58ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι, Μπολόνια και Σαχτάρ Ντόνετσκ ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο «Ρενάτο Νταλ΄ Λάρα».

Η κορυφαία στιγμή του παιχνιδιού σημειώθηκε στο τέταρτο λεπτό, με τον Σκορούπσκι να αποκρούει σωτήρια την εκτέλεση πέναλτι του Σουντάκοφ και να χαρίζει έναν σπουδαίο βαθμό στην ομάδα του, στην πρώτη της παρουσία στους χρυσοφόρους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.