Ολυμπιακός: Πάτησε... γκάζι και «καθάρισε» το Λαύριο (vid)

Metrosport Team07 Οκτωβρίου 2024

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα του Ολυμπιακού στη Stoiximan Basket League, καθώς επικράτησε 93-75 στο Λαύριο της τοπικής ομάδας.

Η νίκη των ερυθρόλευκων, ωστόσο, δεν ήταν τόσο εύκολη όσο δείχνει το τελικό σκορ, αφού οι γηπεδούχοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί για περίπου 35 λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο το Λαύριο πήγε προηγούμενο στο σκορ με 43-40. Ωστόσο, η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο μέρος...

Οι φωνές του Γιώργου Μπαρτζώκα, η σοβαρότητα που επέδειξαν στη συνέχεια και η ευστοχία των παικτών του Ολυμπιακού εκτόξευσαν τη διαφορά στους 18 πόντους.

Ο Μπαρτζώκας μάλιστα χρησιμοποίησε στο φινάλε τους κορυφαίους του για να «κλειδώσει» το παιχνίδι, με τους Βεζένκοφ, Πίτερς, Πετρούσεφ ταυτόχρονα στο παρκέ και τον Βούλγαρο φόργουορντ να τελειώνει οριστικά με ένα γκολ φάουλ την αναμέτρηση, 2'30'' πριν το φινάλε.

• Τα δεκάλεπτα: 22-19, 43-40, 64-69, 75-93