Ολυμπιακοί Αγώνες Ποδόσφαιρο Ανδρών: Το σήκωσε η Ισπανία

Δημήτρης Καλαϊτζής09 Αυγούστου 2024

Σε έναν συναρπαστικό τελικό με οκτώ γκολ που κρίθηκε στην παράταση, η Ισπανία ήταν η μεγάλη νικήτρα, καθώς επιβλήθηκε 5-3 της οικοδέσποινας Γαλλίας και κατέκτησε το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο μέσα στο Παρίσι.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι άρχισαν με τους καλύτερους οιωνούς την αναμέτρηση, καθώς άνοιξαν το σκορ με τον Μιλό στο 11΄. Ωστόσο, η συνέχεια ήταν εφιαλτική για τους «τρικολόρ», καθώς οι «φούριας ρόχας» έφεραν τούμπα την κατάσταση, χάρη στα τέρματα των Λόπεζ (18΄, 25΄) και Μπαένα (28΄).

Παρά το «σοκ», η Γαλλία δεν το έβαλε κάτω και αρχικά μείωσε σε 2-3 με τον Ακλιούς στο 78ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ματετά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-3 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Με την έναρξη της παράτασης και πιο συγκεκριμένα στο 100ο λεπτό, η Ισπανία πέτυχε και τέταρτο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Καμέγιο, ο οποίος έκανε το 3-4.

Το τελικό 3-5 διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση ο Καμέγιο (120+1΄).