Ολυμπιακοί Αγώνες: Στην 7η θέση η Εθνική γυναικών, νίκησε τον Καναδά

Metrosport Team10 Αυγούστου 2024

Η Εθνική Ομάδα πόλο γυναικών επικράτησε επί του Καναδά με 19-10, στο παιχνίδι κατάταξης, και τερμάτισε στην 7η θέση του Ολυμπιακού τουρνουά, στο Παρίσι.

Οι "γαλανόλευκες" ξεκίνησαν το παιχνίδι με άστοχο πέναλτι, αλλά στη συνέχεια η Ξενάκη έδωσε το προβάδισμα, κάνοντας το 1-0. Οι Καναδές απάντησαν, όμως, άμεσα και έκαναν την ανατροπή (1-2), Λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου η Ξενάκη, με δεύτερο προσωπικό γκολ, ισοφάρισε για την Ελλάδα (2-2).

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Εθνική μας πάτησε γκάζι, παίρνοντας, μάλιστα, και διαφορά τεσσάρων τερμάτων (7-3), αλλά στα τελευταία λεπτά ο Καναδάς μπήκε ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 7-5.

Στην τρίτη περίοδο η Ελλάδα επιβεβαίωσε την υπεροχή της, παίρνοντας διαφορά πέντε τερμάτων, ολοκληρώνοντας το τρίτο οκτάλεπτο με 12-7. Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι Ελληνίδες αθλήτριες αύξησαν και άλλο τη διαφορά, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 19-10.