Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Έδωσε μάχη, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για την Εθνική πόλο γυναικών (vids)

Metrosport Team31 Ιουλίου 2024

Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών πάλεψε απέναντι στην Ισπανία, στον 2ο αγώνα της στο Ολυμπιακό τουρνουά, ήταν βελτιωμένη σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας (6-15 από ΗΠΑ), αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και έχασε με 10-8.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβαλε δύσκολα στην αντίπαλό της και με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου, με το γρήγορο γκολ της Βασιλικής Πλευρίτου, μπήκε μπροστά με 6-5.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τις Ισπανίδες να κάνουν αρχικά την ανατροπή (7-6) και στη συνέχεια να προηγούνται με 9-7, πριν οι δύο ομάδες μπουν στην τελική ευθεία.

Πρωταγωνίστρια για την ρόχα ήταν η Φόρκα με τέσσερα προσωπικά γκολ σε αυτό το διάστημα, με την Εθνική να μπλοκάρει επιθετικά τόσο στο τρίτο οκτάλεπτο όσο και στα πρώτα πέντε λεπτά του τέταρτου και να μένει μάλιστα τρία γκολ πίσω (10-7) πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-3, 4-2, 1-1