Οι θρίαμβοι του Άρη στην Τούμπα

Δημήτρης Καλαϊτζής28 Σεπτεμβρίου 2024

Ανεξαιρέτως βαθμολογικής θέσης, πάντα ένα ΠΑΟΚ-Άρης ή Άρης-ΠΑΟΚ μονοπωλεί το ενδιαφέρον όχι μόνο της Θεσσαλονίκης, αλλά ολόκληρης της Ελλάδας.

Το συγκρότημα του Άκη Μάντζιου έρχεται με...φόρα από την μεγάλη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό και την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου και έχει ως στόχο να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα από την έδρα των πρωταθλητών Ελλάδας, ώστε να αναρριχηθεί ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Με αφορμή το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στο γήπεδο της Τούμπας (29/9, 20.30) το metrosport.gr σας παρουσιάζει τις μεγάλες νίκες των «κιτρινόμαυρων» κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο!

ΠΑΟΚ-Άρης 0-1 (1963-64)

Η πρώτη χρονικά νίκη του Άρη-σε επίπεδο Α΄ Εθνικής-σε ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας καταγράφηκε τη σεζόν 1963-64, όπου είχε κερδίσει με 1-0 τους «ασπρόμαυρους». Με το ίδιο σκορ ο Άρης κέρδισε και την επόμενη χρονιά.

ΠΑΟΚ-Άρης 2-3 (1967-68)

Τρία χρόνια μετά οι «κίτρινοι» έφυγαν και πάλι με το διπλό από την έδρα του Δικεφάλου, νικώντας αυτή τη φορά με σκορ 3-2.

ΠΑΟΚ-Άρης 0-1 (1973-74)

Το γκολ του Αλεξιάδη ήταν αρκετό για να πάρει ο Άρης το τρίποντο για την 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ-Άρης 0-2 (1982-83)

Μπορεί το πρώτο 45άλεπτο να μην έκρυβε πολλές συγκινήσεις, όμως στην επανάληψη ο Άρης μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

ΠΑΟΚ-Άρης 0-1 (1983-84)

Για την 20η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ο Άρης επιβλήθηκε 1-0 του Δικεφάλου μέσα στην Τούμπα.

ΠΑΟΚ-Άρης 1-2 (1993-94)

Σε ένα ντέρμπι που στιγματίστηκε από επεισόδια, ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής με 1-2. Ο Μιλόγεβιτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, για να έρθει ο Λούχοβι από την άσπρη βούλα να φέρει το ματς στα ίσα. Τελικά, τη νίκη στον Άρη χάρισε ο Σαπουντζής, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΠΑΟΚ-Άρης 1-4 (1998-99)

Ένα ντέρμπι που έχει μείνει χαραγμένο στη μνήμη όλων των οπαδών του Άρη. Η 29η Αυγούστου του 1998 δεν μπορεί να ξεχαστεί από κανέναν φίλο των «κιτρινόμαυρων». Ο Άγγελος Χαριστέας όντας μόλις 18 ετών άρχισε να συστήνεται στο ελληνικό κοινό και με μία μεγαλειώδη εμφάνιση οδήγησε τον Άρη στο ευρύ 4-1 επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα, μία νίκη που αποτελεί μέχρι σήμερα την μεγαλύτερη σε έκταση σκορ.

ΠΑΟΚ-Άρης 0-1 (2010-11)

Ένα τέρμα του Χαβίτο στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν αρκετό για τον Άρη, ώστε να επικρατήσει 0-1 του ΠΑΟΚ και να πανηγυρίσει το πρώτο του διπλό στην Τούμπα, μετά από 12 ολόκληρα χρόνια.

ΠΑΟΚ-Άρης 0-1 (2021-22)

Με γκολ του Μαντσίνι στο 40ο λεπτό ο Άρης πέρασε νικηφόρα από την Τούμπα, πανηγυρίζοντας έτσι το δέκατο διπλό της ιστορίας του στην έδρα του αιώνιου αντιπάλου.

Στα πλαίσια των play offs του Πρωταθλήματος, ο Άρης κατάφερε όπως και στην κανονική διάρκεια να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης, χάρη στο τέρμα του Καμαρά στο 63΄.

ΠΑΟΚ-Άρης 0-1 (2023-24)

Με εξαιρετική τακτική και το 15ο γκολ του Μορόν στο Πρωτάθλημα, ο Άρης κέρδισε με 1-0 τον ΠΑΟΚ, στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής των play offs της Super League 1.