Ο Σαλάχ ήταν αφεντικό και η Λίβερπουλ επέστρεψε στην κορυφή

Metrosport Team20 Οκτωβρίου 2024

Η Λίβερπουλ πήρε το ντέρμπι απέναντι στην Τσέλσι με 2-1, για την 8η αγωνιστική της Premier League, με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής για της αναμέτρησης, με ένα γκολ και μια ασίστ.

Οι γηπεδούχοι στο 29ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, με τον Σαλάχ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους η Τσέλσι βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Τζάκσον να κάνει το 1-1.

Αλλά οι πανηγυρισμοί από τους "μπλε" δεν κράτησαν πολύ, με τον Σαλάχ να σερβίρει το δεύτερο γκολ της Λίβερπουλ στον Τζόουνς και αυτός με ωραία προβολή να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στους "κόκκινους", διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Η Λίβερπουλ με αυτή τη νίκη έφτασε τους 21 βαθμούς, ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή της Premier League. Αντίθετα η Τσέλσι έμεινε στους 14 βαθμούς και στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.