Ο Προμηθέας έβγαζε φωτιές κόντρα στο Μαρούσι για το 3/3

Metrosport Team23 Οκτωβρίου 2023

Με την τετράδα των Χέιλ, Ρέινολντς, Κάουαν και Ετσενίκε να κάνει θραύση, ο Προμηθέας έφτασε εύκολα στη νίκη επί του Αμαρουσίου, στο πρώτο ματς της ημέρας για την Basket League. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε με 111-92 και έκανε το 3/3 στο Πρωτάθλημα.

Ο Χέιλ είχε 27 πόντους, 5/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Ρέινολντς 22 πόντους με 6/9 τρίποντα, ο Κάουαν 21 πόντους με 8 ασίστ και ο Ετσενίκε 20 πόντους με 8 ριμπάουντ. Για το Μαρούσι που παρέμεινε χωρίς νίκη (0-3), ο Λούκοβιτς είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας μπήκε, όπως και σε όλα τα παιχνίδια του ως τώρα, με ορμή στο παρκέ και κυριάρχησε στην πρώτη περίοδο την οποία έκλεισε προηγούμενος με 26-14. Το Μαρούσι όμως έβγαλε αντίδραση στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου και με ένα σερί 15-8, μείωσε στους πέντε (34-29) για να τελειώσει το ημίχρονο με τη διαφορά στους επτά (49-42).

Με τον Ρέινολντς να εκτελεί με συνέπεια από μακριά, ο Προμηθέας πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 21 (74-53 στο 27’) όμως το Μαρούσι είχε και πάλι απάντηση αφού κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά ως το 30’ (75-68).

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου όμως άνοιξε ξανά την «ψαλίδα» (99-81 στο 37’) με μερικά λεπτά καλού μπάσκετ για να φτάσει στην επικράτηση.