Ο Προμηθέας έκαμψε στο τέλος την αντίσταση του Άρη σε φιλικό αγώνα

Metrosport Team23 Σεπτεμβρίου 2023

Ο Προμηθέας κατάφερε να φύγει νικητής από το φιλικό με τον Άρη με 66-61 για το τουρνουά «Μαυροσκούφεια».

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Χάντερ Χέιλ (21π.) να κάνει τη διαφορά στο τελευταίο πεντάλεπτο χάρη κυρίως στα τρίποντά του. Ο Κρις Κόφεϊ είχε επίσης 16 πόντους για τους νικητές, που δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον Άντονι Κάουαν. Από την πλευρά του Άρη, που παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Μποχωρίδη, Φίλλιο και Μπέιτς, ο Μάρκους Καρ πέτυχε 16 πόντους.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο ξεκίνημα και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 15-15. Καρ και Ντε Σόουζα ανέλαβαν δράση επιθετικά (23-17), όμως, με διαδοχικά τρίποντα των Κόφεϊ, Μπαζίνα και Πλώτα, ο Προμηθέας έκανε το 25-28. To ημίχρονο τελικά έληξε και αυτό ισόπαλο (30-30).

Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά με +8 (37-45). Ο Κόφεϊ ήταν μέσα σε κάθε φάση και ο Προμηθέας απαντώντας στον Άρη με το... όπλο της άμυνας, βρέθηκε μπροστά με διψήφια διαφορά (39-49) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Δύο σερί τρίποντα (Τολιόπουλος, Χάρελ) επανέφεραν άμεσα τον Άρη στο παιχνίδι (45-49), ο Καρ έδωσε συνέχεια, με τον Τολιόπουλο να ολοκληρώνει την ανατροπή για το 53-52 (34’). Ακόμα ένα τρίποντο του Χέιλ διαμόρφωσε το 55-57 και το παιχνίδι ήταν ολοφάνερο πως θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Ο Χέιλ τιμώρησε ξανά από τα 6,75 (57-62 στο 38’), με τον Καρ να μειώνει στα 13’’ για το φινάλε σε 61-63. Ο Κόφεϊ έβαλε 1/2 βολές (61-64) και ο Χάρελ έχασε την κατοχή στην τελευταία επίθεση του Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 30-30, 39-49, 61-66