Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τη Γκραν Κανάρια αλλά έδειξε καλό πρόσωπο

Metrosport Team07 Σεπτεμβρίου 2024

Ο ΠΑΟΚ, στο πιο δυνατό φιλικό τεστ που είχε μέχρι στιγμής, έδειξε καλό πρόσωπο κόντρα στην ισχυρή Γκραν Κανάρια, γνωρίζοντας στο φινάλε της αναμέτρησης την ήττα με 70-78.

Για 35 λεπτά ο "δικέφαλος" ήταν άκρως ανταγωνιστικός, με τον Μάσιμο Καντσελιέρι να βγάζει σημαντικά συμπεράσματα από το τουρνουά του Κάλιαρι, δέκα μέρες πριν τα προκριματικά του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ μέχρι το 35' κατάφερε να βάλει δύσκολα στη Γκραν Κανάρια, φτάνοντας, μάλιστα, στα μέσα της τρίτης περιόδου στο +8 (52-44). Ωστόσο, η ομάδα του Λάκοβιτς βρήκε τις λύσεις στην άμυνα της μειώνοντας σε 58-54.

Στην τελευταία περίοδο οι Ισπανοί πήραν προβάδισμα με δύο γρήγορα τρίποντα (58-60), αλλά ο ΠΑΟΚ δεν άφησε την αντίπαλό του να πάρει διαφορά, μένοντας κοντά στο σκορ.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη η Γκραν Κανάρια πήρε διψήφια διαφορά (62-72), αλλά ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και με τα τρίποντα των Μπάρτλεϊ και Κατσίβελη έδωσαν ελπίδες (70-74 στα 25''). Ο Χόμσλι, όμως, ευστόχησε στις βολές, δίνοντας στην ομάδα του τη νίκη με 70-78.

Ο Χέντερσον με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του "δικεφάλου", με τους Ρέινολντς, Κρούζερ και Μπάρτλεϊ  να πετυχαίνουν από 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-34, 58-54, 70-78.

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Χέντερσον 20 (5/8τρ.), Άπσον 6 (7ρ.), Φόρεστερ 6, Ιατρίδης, Περσίδης 3, Κατσίβελης 8 (8ρ.), Παπαδάκης 4, Μπάρτλεϊ 7 (2/10 σουτ), Ρέινολντς 5 (1/10 σουτ, 6ρ, 4ασ.), Κρούσερ 11, 7ρ.

Γκραν Κανάρια (Λάκοβιτς): Ουρμπάνιακ 13, Μανιέμα 9, Χόμεσλεϊ 10, Αλμπισί, Μπρουσίνο 6, Αλοθέν 12, Πέλος 8, Σούμα 10, Μπόρντον, Τόμασον 9, Ντιόπ 1.