Ο ΠΑΟΚ ήταν κατώτερος των προσδοκιών και ηττήθηκε από τον Πανιώνιο

Κωστής Παναγιώτου19 Οκτωβρίου 2024

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να επαναλάβει την τρομερή εμφάνιση, που έκανε κόντρα στον Παναθηναϊκό, και γνώρισε την ήττα από τον Πανιώνιο με 73-62, για την 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Πρώτος σκόρερ του Πανιωνίου ήταν ο Μπράουν με 15 πόντους (6/7 δίποντα), ενώ κομβική συνεισφορά για τους νικητές είχε ο Σαλούστρος με 11 πόντους (4/5 δίποντα). Από την πλευρά του "δικεφάλου" ξεχώρισε ο Μπάρτλεϊ με 15 πόντους (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ο ΠΑΟΚ, μετά την τρίτη αγωνιστική, έπεσε στο 1-2, ενώ ο Πανιώνιος πέτυχε τη δεύτερη νίκη του και ανέβηκε στο 2-1. Την επόμενη αγωνιστική οι ασπρόμαυροι θα υποδεχτούν την ΑΕΚ (26/10, 17:00), ενώ ο Πανιώνιος θα φιλοξενήσει το Μαρούσι (26/10, 20:15).

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα σερί 7-0, αλλά στη συνέχεια ο Πανιώνιος μείωσε σε 11-13 στο 8'. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του ΠΑΟΚ αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σκορ 7-4 έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (15-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +3 (32-31).

Στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος μπήκε πιο ορεξάτος και στο 23' πήρε διαφορά +7 πόντων (41-34), αλλά ο "δικέφαλο" με ένα επιμέρους σκορ 10-3, έφερε τον αγώνα στα ίσια στο 26' (44-44).

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη βρήκαν ξανά τον τρόπο και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (54-50). Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ο Πανιώνιος κατάφερε να χτίσει μια διψήφια διαφορά (60-50), ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, μειώνοντας σε 67-61 στο 38', αλλά οι γηπεδούχοι έλεγξαν το παιχνίδι και πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-31, 54-50, 73-62

Πανιώνιος: Τσαλμπούρης 2, Σαλούστρος 11, Κάναντι 8, Νόκο 9 (4 ριμπάουντ), Γκίκας 3, Σμιθ 9, Γούλριτζ 2, Μιλεντίγιεβιτς 3, Κακλαμανάκης 1, Ντέιβις 10 (4 ριμπάουντ), Μπράουν 15, Δημητρακόπουλος.

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 12, Παπαδάκης 3, Μπάρτλεϊ 15 (5 ριμπάουντ), Ρέινολντς 4 (5 ριμπάουντ), Κρούζερ 9, Χέντερσον 6 (5 ριμπάουντ), Φόρεστερ 3, Ιατρίδης, Περσίσης 5, Κατσίβελης 5, Σκουλαριώτης, Μανθόπουλος.