Ο Ελ Κααμπί έστειλε τον Ολυμπιακό στους «16» του Conference

Metrosport Team22 Φεβρουαρίου 2024

Την πρόκριση στους «16» του Europa Conference League πήρε ο Ολυμπιακός επικρατώντας με 0-1 της Φερεντσβάρος στη Βουδαπέστη για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασαν δυο μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ μετά το 40' αλλά Φορτούνης και Ποντένσε δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι Πειραιώτες κέρδισαν πέναλτι, ο Ελ Κααμπί ανέλαβε την εκτέλεσε και έκανε το 0-1.

Ο Ολυμπιακός απείλησε και στο δεύτερο μέρος αλλά δεν κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ αλλά πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Φερεντσβάρος: Ντιμπούζ, Γουίνγκο, Σισέ, Μαέ, Τσίβιτς, Ζακάριασεν, Φανί, Μάιγκα, Μαρκίνιος, Βάργκα, Κόδρο.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο, Όρτα, Φορτούνης, Ποντένσε, Ελ Κααμπί.