Ο διπρόσωπος ΠΑΟΚ απέφυγε το κάζο από το Λαύριο στην παράταση

Κωστής Παναγιώτου21 Ιανουαρίου 2024

Σε ένα από τα χειρότερα φετινά παιχνίδια της Stoiximan Basket League ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αποφύγει το κάζο από το Λαύριο και να επιστρέψει στις εγχώριες νίκες επικρατώντας με 66-65 στην παράταση, σχεδόν ένα μήνα μετά την τελευταία του νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο δικέφαλος με όπλο την άμυνά του πήρε διαφορά 12 πόντων, αλλά στο δεύτερος μέρος το Λαύριο αντέδρασε, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν αποθέματα ενέργειας και πήραν εν τέλει μια αγχωτική νίκη. Ο ΠΑΟΚ με ρεκόρ 7-8 βρίσκεται στην 7η θέση, ενώ το Λαύριο παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις με ρεκόρ 4-11.

Κορυφαίος παίκτης του δικεφάλου ήταν ο Άλστον, οποίος πέτυχε double-double, με 17 πόντους (3/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές) και 12 ριμπάουντ. Από πλευράς Λαυρίου κορυφαίος ήταν ο Καστανέδα με 18 πόντους (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/11 βολές), 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, αλλά στο φινάλε της παράτασης ήταν μοιραίος, καθώς χρεώθηκε με βήματα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας το Λαύριο στους 20 πόντους (5/17 δίποντα, 3/16 τρίποντα), ενώ οι παίκτες του Φώτη Τακιανού πέτυχαν 32 πόντους (7/13 δίποντα, 4/14 τρίποντα), με τον Χάρισον να έχει 12 πότους στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Στην τρίτη περίοδο ο "δικέφαλος" ήταν αγνώριστος και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν περισσότερους πόντους απ' ότι είχαν στο πρώτο μέρος, πετυχαίνοντας 22 πόντους, ενώ ο ΠΑΟΚ μόλις 8, χάνοντας το προβάδισμα των 12 πόντων (40-42).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Λαύριο προηγήθηκε με +4 (43-47) στο 33', αλλά οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 10-0 πήραν ξανά το προβάδισμα (53-47) στο 37'. Οι Ζάρας και Μουράτος με δύο σερί τρίποντα ισοφάρισαν για το Λαύριο (53-53) στο 1':20''.

Στα 21:6'' ο Μάρκους Θόρντον πήγε στις βολές, αλλά ευστόχησε στη μία, ισοφαρίζοντας σε 54-54. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα της κανονικής περιόδου ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Στην τελευταία επίθεση του έξτρα πεντάλεπτου το Λαύριο, έχοντας 8 δευτερόλεπτα, δεν βρήκε τρόπο να εκτελέσει, με τον δικέφαλο να παίρνει εν τέλει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 32-20, 40-42, 54-54 (κ.δ.), 66-65 (π.)