Ο Διαγόρας ανάγκασε σε παράταση τον Παναιτωλικό, αλλά λύγισε στα πέναλτι

Metrosport Team11 Οκτωβρίου 2023

Μπορεί να δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο θα περίμενε ο Παναιτωλικός, αλλά τελικά πήρε στα πέναλτι την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου κόντρα στον Διαγόρα στη Ρόδο. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στη... ρωσική ρουλέτα με σκορ 4-3. με τον Αντώνη Στεργιάκη να αποκρούει δύο πέναλτι, ενώ το ματς στην κανονική διάρκεια έληξε 1-1.

Ο Παναιτωλικός ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ, με τον Βοΐλη να σκοράρει στο 22ο λεπτό για το 1-0, έπειτα από συνεργασία του Τορεχόν με τον Μπαλτασάρα. Ωστόσο, λίγα λεπτά αργότερα, στο 30' ο Μανιάς σκόραρε από την άσπρη βούλα με πέναλτι που κέρδισε ο Γκάτα και σημείωσε το 1-1.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν κάποιο άλλο τέρμα, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι, όπου ο Στεργιάκης αποδείχθηκε καθοριστικός για τον Παναιτωλικό.