Ο Αστέρας Τρίπολης υπέστη αποκλεισμό-σοκ στο 96'!

Metrosport Team26 Οκτωβρίου 2021

Ο Λεβαδειακός πήρε την πρόκριση στη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας στο φινάλε της αναμέτρησης κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Οι Αρκάδες έπεσαν θύμα έκπληξης από ομάδα της Σούπερ Λιγκ 2.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο 22ο λεπτό. Ο Βρακάς έκανε το γέμισμα, ο Πολέτο έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Ωστόσο, το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Εκεί που το παιχνίδι φαινόταν πως θα οδηγεί στην παράταση δόθηκε η λύση από τον... Έλληνα Φελαϊνί. Ο Γιώργος Νίκας με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με buzzer beater στο 90+6', έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στογιάνοβιτς, Χάμοντ, Μεχία, Νίλι, Πολέτο, Βήχος, Βρακάς, Λιάγκας, Νίκας, Τζημόπουλος, Τσάπρας

ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Γκαρθία, Τασουλής, Χριστόπουλος, Ατιένθα, Βαλιέντε, Μουνάφο, Γκόμεθ, Αλί Μπαμπά, Σόνι, Ριέρα