Ο Άρης «πάτησε» με 92-74 τη Λιετκαμπέλις και εξιλεώθηκε στη Λιθουανία

Βασίλης Βλαχόπουλος08 Οκτωβρίου 2024

Ο Άρης ήταν χάρμα οφθαλμού στη Λιθουανία και στο κορυφαίο φετινό παιχνίδι του βρήκε την πρώτη νίκη του σε επίσημο αγώνα αλλά και στο φετινό Eurocup καθώς επικράτησε με 74-92 έχοντας σε καταπληκτική βραδιά τον Βασίλη Τολιόπουλο ο οποίος θύμισε τον περσινό καταπληκτικό γκαρντ που τα… έβαζε από παντού.

Και η αλήθεια είναι ότι έως το σημείο όπου κρίθηκαν τα πάντα (55-75, 31’) ο διεθνής γκαρντ είχε 21 πόντους με απόλυτη ευστοχία στο μακρινό σουτ (5/5). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στηρίχθηκε στους Έλληνες παίκτες καθώς Λευτέρης Μποχωρίδη και Μανώλης Χατζηδάκης έκαναν καλό παιχνίδι εισπράττοντας βοήθειες και από τον Τρέι Γούντμπερι. Η άμυνα ήταν το σήμα κατατεθέν για τους «κίτρινους» καθώς μέσω αυτής ήλεγξαν το παιχνίδι αλλά και «απορρόφησαν» κάθε αντίδραση της Λιετκαμπέλις η οποία αγωνίστηκε με απουσίες.

Επιθετικά ο Άρης «σημάδεψε» τη ρακέτα της Λιετκάμπελις στο ξεκίνημα του αγώνα δίνοντας διαδοχικές μπάλες στον Τζέιμς Μπανκς αλλά είχε πρόβλημα στην transition επίθεση των Λιθουανών (10-8, 5’). Τα τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Τολιόπουλο, Γκιουζέλη πρόσφεραν ασφάλεια στην επίθεση για τον Άρη ο οποίος προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά πέντε πόντων (12-17, 8’). Η περίοδος έκλεισε με σκορ 16-19.

Η ελληνική ομάδα διατήρησε την αγωνιστική κυριαρχία της στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου καθώς στην άμυνα δεν άφησε τους Λιθουανούς να σουτάρουν υπό καλές προϋποθέσεις και στην επίθεση ενίσχυσε το ποσοστό ευστοχίας στο μακρινό σουτ φτάνοντας στο +11 (20-31, 14’). Εκεί οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση καθώς άντλησαν επιθέσεις μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ αλλά και τα λάθη του Άρη στην επίθεση (28-33) αλλά η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη την… επανέφερε στην τάξη (32-42, 20’).

Ο Άρης είχε να διαχειριστεί εχθρικές συνθήκες από την πλευρά των διαιτητών οι οποίοι έστελναν τη Λιετκαμπέλις στη γραμμή των βολών (43-49) αλλά τα διαφορετικά κριτήρια δεν άλλαξαν τον ρόλο κάθε ομάδα στο παρκέ. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε υποδειγματική αντίδραση (46-61, 27’) έχοντας εξαιρετικές επιλογές στο σετ παιχνίδι και αξιοποιώντας τις ευκαιρίες στην transition επίθεση. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 55-70 καθώς ο Βασίλης Τολιόπουλος συνέχισε να «εκτελεί» κατά ριπάς κάνοντας ατομικό ρεκόρ πόντων αλλά και εύστοχων τριπόντων.

Η διαφορά των 20 πόντων (55-75) στις αρχές της τελευταίας περιόδου ήταν η μέγιστη στο παιχνίδι κι εκεί ουσιαστικά έπεσαν οι τίτλοι τέλους μιας σπουδαίας βραδιάς για την ελληνική ομάδα. Η Λιετκαμπέλις έκανε μια τελευταία προσπάθεια επιστροφής αλλά και πάλι ο Τολιόπουλος μαζί με την αποτελεσματική άμυνα δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης της κυριαρχίας του Άρη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 32-42, 55-70, 74-92

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ): Μπιτσκάουσκις 10 (4/7 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ασίστ), Λιπκέβιτσους 4, Μαλντούνας 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βάρνας 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Πετσάρσκι 13 (6/8 δίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 12 (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Ρουμπστάβιτσους 15 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Βασιλιάουσκας 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Κόβλιαρ 2 (1/7 σουτ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 9 (4/5 δίποντα), Νόλι (0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ασίστ), Άλκινς 4, Τολιόπουλος 26 (3/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ασίστ, 6 λάθη), Ντε Τζούλιους 12 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Χατζηδάκης 12 (4/4 δίποντα, 4/4 βολές), Γκιουζέλης 3 (1), Μποχωρίδης 13 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κλέι, Γούντμπερι 4 (5 ασίστ), Ρόμπερτς 4, Μαντζούκας 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)