ΝΒΑ: Πολύ καλός και… βασικός ο Βεζένκοφ – Έπιασε δουλειά ο Γιόκιτς

Metrosport Team20 Οκτωβρίου 2023

Οι ομάδες του ΝΒΑ διανύουν τις τελευταίες μέρες της pre-season και η σημερινή (20/10) δράση ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα με πρωταγωνιστές τον Σάσα Βεζένκοφ και τον Νίκολα Γιόκιτς.

Ο πρώην φόργουορντ του Άρη και του Ολυμπιακού έκανε την καλύτερη εμφάνιση του με τους Κινγκς, έστω και σε ανεπίσημο επίπεδο κι αυτό συνδυάστηκε με την πρώτη νίκη τους στην περίοδο της προετοιμασίας, έπειτα από τέσσερις ήττες. Επικράτησαν των Τζαζ με 116-113 και ο Βούλγαρος πήρε θέση βασικού έχοντας σε 21 λεπτά 13 πόντους με 2/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 6 ριμπάουντ. Ο Μαλίκ Μονκ είχε 23 πόντους και 8 ασίστ για τους Κινγκς ενώ από την άλλη πλευρά, ο Χόρτον-Τάκερ είχε 26 πόντους και 8 ασίστ.

Ο Νίκολα Γιόκιτς έπιασε δουλειά οδηγώντας τους πρωταθλητές Νάγκετς σε εκτός έδρας νίκη επί των Κλίπερς με 103-90. Ο «Τζόκερ» είχε 25 πόντους, 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ ενώ για τους Κλίπερς ο Χίλαντ είχε 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Λεμπρόν Τζέιμς και Κέβιν Ντουράντ αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά μετά το 2018 (!) και οι Σανς νίκησαν τους Λέικερς με 123-100 με 21 πόντους του KD. Ο «Βασιλιάς» από την πλευρά του είχε 19 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Αυτοί που εντυπωσιάζουν είναι οι Τίμπεργουλφς που έκαναν το 5/5 στα φιλικά παιχνίδια τους, αφού νίκησαν τους Μπουλς με 114-105 με κορυφαίο τον Ναζ Ριντ με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ. Αυτή ήταν η 4η ήττα σε πέντε ματς για τους «Ταύρους» παρά τους 21 πόντους και τα 10 ριμπάουντ του Νίκολα Βούτσεβιτς.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 20 πόντους οδήγησε τους Σέλτικς στο 127-99 επί των Χόρνετς.

Τέλος οι Πίστονς επικράτησαν των Θάντερ με 118-116 με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ του Όσαρ Τόμπσον.