Νικητής στην Ισπανία ο Ολυμπιακός, 75-68 τη Βαλένθια

Metrosport Team08 Φεβρουαρίου 2024

Το καθήκον του έκανε ο Ολυμπιακός στην Ισπανία επικρατώντας με 78-65 της Βαλένθια.

Δυνατά μπήκαν στην αναμέτρηση οι δυο ομάδες. Ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο και κατάφερε να χτίσει ακόμη και διαφορά 11 πόντων αλλά οι γηπεδούχοι χάρη στους πόντους και τα επιθετικά ριμπάουντ του Οτζελέγιε κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να βρεθούν σε απόσταση βολής στο ημίχρονο (39-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι, πίεσε στην άμυνα επιτρέποντας στον αντίπαλο να βάλει μόλις εννέα πόντους και με σωστές επιθετικές επιλογές ανέβασε τη διαφορά στους +12. Οι «ερυθρόλευκοι» έλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι και κατάφερε να καλύψει και το -7 με το οποίο ηττήθηκε στο πρώτο παιχνίδι, κάτι που θα του δώσει το αβαντάζ σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-40, 48-60, 65-78.