Νίκη με 2-1 της Κ19 του ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού

Metrosport Team12 Μαΐου 2024

Τη νίκη με 2-1 πανηγύρισε η Κ19 του ΠΑΟΚ επί της αντίστοιχης του Ολυμπιακού, παρατείνοντας με αυτό τον τρόπο τη στέψη των Πειραιωτών, οι οποίοι, λίγες ημέρες πριν, πανηγύρισαν την κατάκτηση του Youth league με εμφατική νίκη επί της Μίλαν.

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε μόλις στο πέμπτο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσομπάνη ενώ διπλασίασε τα τέρματα του με τον Γκιτέρσο στο 34ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 81' με τον Πνευμονίδη.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν οι Γκιτέρσος και Τανούλης, οι οποίοι είχαν μεταξύ τους επεισόδιο.

Δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος, ο Ολυμπιακός χρειάζεται τέσσερις βαθμούς για να εξασφαλίσει τυπικά τον τίτλο. Αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Κηφισιά και τον Παναιτωλικό, ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Πανσερραϊκό.