Νίκη και στο δεύτερο φιλικό για τον ΠΑΟΚ, με 103-74 της Βαλτσέα

Metrosport Team25 Αυγούστου 2024

Ο ΠΑΟΚ mateco και στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας, επικράτησε άνετα επί της Βαλτσέα, με 103-74, με τον Μάσιμο Καντσελιέρι να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της νέας σεζόν.

Ο Ιταλός προπονητής δεν χρησιμοποίησε τους Devonte Upson και Cedric Henderson. Κορυφαίος παίκτης του "δικεφάλου" ήταν ο Τζέικ Φόρεστερ με 22 πόντους, ενώ ο Μπάρτλεϊ πέτυχε 15 πόντους και ο Περσίδης 12.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε προηγήθηκε με +8 (25-17) στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στη δεύτερη περίοδο έφτασε τη διαφορά στους +18 (44-26) και διεύρυνε το προβάδισμά του στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (56-31).

Η κατάσταση παρέμεινε ίδια στην τρίτη περίοδο με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα και τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (78-53). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βαλτσέα μείωσε σε 83-67 (34’), αλλά ο "δικέφαλος" πήρε ξανά τον έλεγχο και έφερε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα, διευρύνοντάς την στο τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 56-31, 78-53, 103-74

ΠΑΟΚ: Λέφας 4, Forrester 22, Ιατρίδης 5, Περσίδης 12 (2), Κατσίβελης 5 (1), Σκουλαριώτης, Παπαδάκης 14 (3), Bartley 15 (1), Μανθόπουλος 5 (1), Reynolds Jr. 11 (1), Kreuser 4, Stanojevic 6 (2).

Βαλτσέα: Blidaru 17 (3), Hurdubelea 3 (1), Rotaru 6 (2), Barnes 7 (1), Olisemeka, Sabin 18 (2), Ciriperou 5, Cuica 10 (1), Uta 8.