Νίκη - ανάσα για Λεβαδειακό στη μάχη για τη σωτηρία

Metrosport Team12 Μαρτίου 2023

Τρίποντο ψυχολογίας πήρε ο Λεβαδειακός στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία επικρατώντας με 2-0 του ΟΦΗ για την 26η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο παιχνίδι και έφτασαν στο γκολ στο 21ο λεπτό όταν ο Τσάπρας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Διαμαντής έβαλε απρόσεκτα το κεφάλι του και έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του. Έξι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι τιμώρησαν ακόμα ένα λάθος της άμυνας του ΟΦΗ.

Ο Γιαννιώτας έκανε τη σέντρα, με την μπάλα να βρίσκει πάνω στον Νίκα, ο οποίος δεν χρειάστηκε να κάνει την προβολή για το 2-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Λεβαδειακός: Γκροφ, Χάμοντ, Βινίσιους, Τσάπρας, Σαχπεκίδης (80' Σκβάρκα), Νίκας (80' Δούμτσιος), Μεχία (66' Μπελμόν), Γιαννιώτας, Λιάγκας, Παναγιώτου, Παζ.

ΟΦΗ: Μανδάς, Λάρσον, Μπιφουμά (57' Τσιλιανίδης), Θοράρινσον, Διαμάντης, Πασαλίδης, Μοσκέρα (57' Γκρένινγκ), Ντιούσε, Μπάκιτς, Τοράλ, Ντίκο (80' Τζου).