Νέα γκέλα για την Μπαρτσελόνα

Δημήτρης Καλαϊτζής09 Οκτωβρίου 2023

Η Μπαρτσελόνα αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 κατάφερε στο τέλος να φύγει με το ισόπαλο 2-2 από την έδρα της Γρανάδα.

Μ΄ αυτή την ισοπαλία η ομάδα του Τσάβι βρίσκεται στην τρίτη θέση και στο -3 από την πρωτοπόρο, Ρεάλ Μαδρίτης.

Στα του αγώνα, ο Μπράιαν Θαραγόθα πέτυχε το γρηγορότερο γκολ που έχουν δεχθεί οι "μπλαουγκράνα'' στον 21ο αιώνα και έβαλε σε θέση οδηγού την Γρανάδα. Ο ίδιος παίκτης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 29΄.

Ο Λαμίν Γιαμάλ μείωσε σε 2-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και έγινε ο νεότερος σκόρερ (16 ετών και 87 ημερών) στην ιστορία του Πρωταθλήματος.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την ισοφάριση και η πίεσή τους απέδωσε καρπούς στο 85ο λεπτό με τον Ρομπέρτο να φέρνει το ματς στα ίσα.

Στο 88΄ ο Θαραγόθα άγγιξε το χατ-τρικ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, αφού βρήκε στο δοκάρι, ενώ στις καθυστερήσεις η Μπαρτσελόνα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τον Ζοάο Φέλιξ, όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.