Nations League: Νίκη με 900άρη Ρονάλντο η Πορτογαλία - Λευκή ισοπαλία στο Σερβία-Ισπανία

Metrosport Team05 Σεπτεμβρίου 2024

Ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Σερβία και Ισπανία στην πρώτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του Nations League.

Οι Σέρβοι με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς στην σύνθεσή τους μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί για την αντίπαλη εστία. Είχαν δυο σουτ εκτός εστίας αλλά είδαν τους Ισπανούς να παίρνουν τον έλεγχο και να φτάνουν στην περιοχή με πρωταγωνιστή τον Γιαμάλ.

Στο δεύτερο μέρος οι Ισπανοί δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά οι προσπάθειες τους δεν είχαν αποτέλεσμα, καθώς ο τερματοφύλακας των Σέρβων κατέβασε ρολά.

Τη νίκη πανηγύρισε η Πορτογαλία επικρατώντας 2-1 της Κροατίας για την πρώτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Nations League.

Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν μόλις στο έβδομο λεπτό με τέρμα του Ντάλοτ ενώ συνέχισαν να πιέζουν και να έφτασαν και στην επίτευξη δεύτερου τέρματος στο 34ο λεπτό με τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο Πορτογάλος με αυτό το τέρμα έφτασε τα 900 γκολ στην καριέρα του. Οι Κροάτες ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να γίνουν επικίνδυνοι για την αντίπαλη εστία. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Νταλότ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και η Κροατία μείωσε σε 2-1. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και η Πορτογαλία πανηγύρισε το τρίποντο.