Μπάσκετ: Εμφατική νίκη του ΠΑΟΚ στο πρώτο φιλικό

Metrosport Team23 Αυγούστου 2024

Πρώτο φιλικό, πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος επικράτησε με 112-93 της Βαλτσέα από τη Ρουμανία, σε ένα τεστ με πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα για τον κόουτς Καντσελιέρι.

Παρά το γεγονός ότι η Βαλτσέα προηγήθηκε 0-6, οι ασπρόμαυροι πήραν το προβάδισμα 8-6, δημιούργησαν διαφορά (28-18) στο δεκάλεπτο και δεν έχασαν την πρωτοπορία στο σκορ ως το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 38-22 στο 12΄ και 52-41 στη λήξη του ημιχρόνου. Η διαφορά έφτασε στο +19 (67-48) στο 25ο λεπτό και διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα και ανέβηκε ακόμη περισσότερο στο τέλος. Στα μέσα της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ mateco ξεπέρασε τους 100 πόντους (101-81 στο 35’) και η διαφορά έφτασε ως τους 28 (108-80).

Ο Καντσελιέρι έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες, με τον 17χρονο Λέφα να παίζει από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στα τελευταία τρία λεπτά ο Δικέφαλος αγωνίστηκε με τους Σκουλαριώτη, Γιαννάτο, Λέφα, Μανθόπουλο και Στανόγεβιτς.

Δεν έπαιξε ο Σέντρικ Χέντερσον Τζούνιορ λόγω αδιαθεσίας και αναμένεται να επιστρέψει στο κανονικό πρόγραμμα της ομάδας από τη Δευτέρα.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 52-41, 84-69, 112-93

ΠΑΟΚ mateco: Λέφας 6, Άπσον 9, Φόρεστερ 22, Ιατρίδης 3, Περσίδης 2, Κατσίβελης 14, Σκουλαριώτης, Γιαννάτος, Παπαδάκης 9 (3), Μπάρτλεϊ 16 (3), Μανθόπουλος, Ρέινολντς Τζούνιορ 17 (1), Κρέουσερ 11 (1), Στανόγεβιτς 3 (1).

BC VALCEA: Blidaru 4, Davis 15 (3), Rotaru, Barnes 21 (5), Olisemeka 7, Sabin 25 (2), Tsiriperou 2, Gray 11 (1), Cuica 1, Uta 7.