Μουντομπάσκετ 2023: Η Λετονία «σόκαρε» την Ισπανία

Metrosport Team01 Σεπτεμβρίου 2023

Τεράστια νίκη πέτυχε η Λετονία επί της Ισπανίας με 74-69 και έβαλε φωτιά στον όμιλο L του Μουντομπάσκετ 2023 όπου συμμετέχουν μαζί τους Καναδάς και Βραζιλία.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έκανε εκπληκτική τέταρτη περίοδο, έφτασε στην ανατροπή και έριξε το καναβάτσο την παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Οι Λετονοί μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 25-18 αλλά οι Ισπανοί με ένα σερί 9-0 πήραν προβάδισμα στο σκορ (27-25 στο 19’). Το ημίχρονο βρήκε το σύνολο του Σέρτζιο Σκαρίολο να προηγείται με 3 πόντους στην ολοκλήρωση του πρώτου μέρους (32-29).

Η Λετονία ισοφάρισε στο μισό της τρίτης περιόδου (42-42) αλλά οι «φούριας ρόχας» με σερί 12-0 έγραψαν το 54-42 κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +11 (58-47).

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Λετονία ισοφάρισε ξανά σε 61-61 με δύο τρίποντα του Ζόρικς ο οποίος έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του (65-63 στο 37’). Το θρίλερ τελικά κατέληξε στην ομάδα του Λούκα Μπάνκι που με δύο βολές του Κούρουκς πήρε τη σπουδαία νίκη με 74-69.

Ο Ντέινις Μπέρτανς ήταν καθοριστικός στο 4ο δεκάλεπτο με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, όπως και ο Ζόρικς με 11 πόντους με κρίσιμα καλάθια.

Για την Ισπανία ξεχώρισε οι αδερφοί Ερνανγκόμεθ, ο Ουίλι με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Χουάντσο με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.