Μουντομπάσκετ 2023: Η Δομινικανή Δημοκρατία νίκησε τις Φιλιππίνες σε ματς που γράφτηκε ιστορία

Metrosport Team25 Αυγούστου 2023

Η Δομινικανή Δημοκρατία ήταν η μεγάλη νικήτρια του θρίλερ με τις Φιλιππίνες επικρατώντας με 87-81 στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ 2023.

Στο παιχνίδι γράφτηκε ιστορία αφού στην Philippine Arena βρέθηκαν 38.115 θεατές, αριθμός που συνιστά παγκόσμιο ρεκόρ προσέλευσης σε αγώνα μπάσκετ.

Το παιχνίδι ήταν μία μάχη του Καρλ-Άντονι Τάουνς και του Τζόρνταν Κλάρκσον. Οι Δομινικανοί βρέθηκαν στο +6 (17-11 στο 7'), αλλά οι οικοδεσπότες ψαλίδισαν ελαφρώς τη διαφορά στο 10' (22-18).

Οι δύο ομάδες έπαιζαν σκληρά και καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Οι Φιλιππίνες πέρασαν μπροστά με 31-34 με τρίποντο του Βίκτορ αλλά το τέλος του ημιχρόνου  βρήκε τις ομάδες ισόπαλες (42-42).

Το ντέρμπι κράτησε μέχρι το φινάλε. Η ομάδα από την Καραϊβική προηγήθηκε με 54-51 με τον Λιζ να βοηθά τον Τάουνς αλλά οι Φιλιππινέζοι πέρασαν ξανά μπροστά με 54-56. Το δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τη Δομινικανή Δημοκρατία με 66-64 με δύο βολές του Μοντέρο.

Οι Φιλιππίνες πέρασαν μπροστά με 66-68 στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου αλλά ο Πένια με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στη Δομινικανή Δημοκρατία με 75-72. Η αποβολή του Τζόρνταν Κλάρκσον με 5 φάουλ στο τέλος δυσκόλεψε τους οικοδεσπότες να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και η Δομινικανή Δημοκρατία πήρε τη νίκη με 87-81.

Για τη Δομινικανή Δημοκρατία, κορυφαίος ήταν ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Βίκτορ Λιζ με 18 πόντους.

Για τις Φιλιππίνες, ο Τζόρνταν Κλάρκσον προσπάθησε με 28 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να φέρει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-42, 65-64, 87-81