Μεγάλο διπλό μέσα στη Σαντορίνη για τον ΠΑΟΚ

Τάνια Δήμου19 Οκτωβρίου 2024

Ιδανική πρεμιέρα για τον ΠΑΟΚ που νίκησε εκτός έδρας με 0-3 (15-25, 25-27, 24-26) του ΑΟ Θήρας μετά από ένα δύσκολο ματς που πήρε άγρια ομορφιά στα δύο τελευταία σετ. Για τον Δικέφαλο μεγάλη εμφάνιση έκανε η Ντρπα που τελείωσε το ματς 23π (18/47 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ).

O Δικέφαλος μπήκε αποφασιστικά στο ματς και με πίεση από τη γραμμή του σερβίς και αξιόπιστες επιλογές στην επίθεση ξέφυγε με 11-17. Με τις γηπεδούχες να μην έχουν μπει στο ματς ο ΠΑΟΚ έφθασε εύκολα στο 15-25 για το 0-1.

Μεγάλη μάχη έγινε στο δεύτερο σετ με τον ΑΟ Θήρας να περνάει στην αντεπίθεση και να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 6-3. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 9-9 και με επίθεση της Μπάκα ξέφυγε με 10-11. Με ένα σερί η ομάδα της Σαντορίνης ξέφυγε με 17-14 αλλά Βαν Ντε Βίβερ και Νρπα μείωσαν σε 18-17 για τις ασπρόμαυρες. Με όπλο το μπλοκ και δύο λάθη της Γιάσπερ ο ΑΟ Θήρας ξέφυγε εκ νέου με 21-17 αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 0-5 έφερε το σετ στα ίσια στο 23-23. Η Σαντορίνη είχε σετ μπολ στο 23-24 αλλά η Ντρπα ισοφάρισε σε 24-24. Λάθος σερβίς και μπλοκ της Κριβοσίσκα διαμόρφωσαν το 25-27 και το 0-2 του ΠΑΟΚ.

Στο τρίτο σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία μέχρι το 13-12 που έγινε 13-16 με τα σερβίς της Ντρπα. Σε εκείνο το σημείο ο Φρέσκι πέρασε την Αδαμοπούλου αντί της Μπέτσεβα, με τον ΑΟΘ να προσπερνά με 17-16 και λίγο αργότερα το 19-20 έγινε 23-20 με άσσο της Αγγελοπούλου. Το δικό της χαμένο σερβίς όμως διαδέχθηκαν δύο λάθη στην επίθεση (Μιχάλιεβιτς, Αδαμοπούλου) με την Ντρπα να φτάνει το σερί του ΠΑΟΚ στο 0-4 και σε ματς μπολ (23-24). Η Αδαμοπούλου το έσβησε, αλλά νέα επίθεση της Ντρπα και υπέρβαση της Χριστοδούλου έδωσαν το σετ και τη νίκη στον Δικέφαλο.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Μπέτσεβα 4 (3/25 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ.-12% ΄άριστες), Μιχάλιεβιτς 10 (10/40 επ.), Μόζερ 17 (13/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ.-22% άριστες), Όγκομς 1 (1/9 επ.), Χριστοδούλου 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Παπαγεωργίου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 68% υπ.-32% άριστες), Σαουλίδου (λ, 60% υπ.-40% άριστες), Αδαμοπούλου 2 (2/5 επ.), Αγγελοπούλου 1 (1 άσσος).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Τσαϊρέλης): Γιάσπερ 6 (6/27 επ., 67% υπ.-53% άριστες), Βαν Ντε Βίβερ 1 (1/2 επ.), Μπάκα 10 (10/25 επ., 43% υπ.-30% άριστες), Τερζόγλου 8 (4/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κριβοσίκα 5 (4/12 επ., 1μπλοκ), Ντρπα 23 (18/47 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 85% υπ.-38% άριστες), Κλέπκου, Αρμουτσή.

Τσαϊρέλης: «Κρατάμε το τρίποντο και την αντίδραση»

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Τσαϊρέλης δήλωσε χαρακτηριστικά:

«Αφήνουμε σε δεύτερη μοίρα την εμφάνιση μας, η οποία από το δεύτερο σετ και μετά δεν ήταν τόσο καλή, αλλά κρατάμε την αντίδραση που βγάλαμε και στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, στα οποία ήμασταν με την πλάτη στον τοίχο. Στο πρώτο σετ δείξαμε ποιες είναι οι δυνατότητες μας σαν ομάδα. Είναι πολύ σημαντικό στην πρεμιέρα να παίρνεις ένα καθαρό τρίποντο με νίκη 0-3 μέσα στην Σαντορίνη. Βέβαια έχουμε μπροστά μας έναν μαραθώνιο, καθώς σήμερα παίξαμε την πρώτη αγωνιστική, αλλά είναι σημαντικό να ξεκινάς με καλή ψυχολογία. Σημαντικό είναι ότι βρίσκουμε τον τρόπο να αντιδράμε. Έχουμε αθλήτριες που μπορούν να διαχειριστούν τέτοιες καταστάσεις μέσα στο παιχνίδι. Είμαστε μαχητικοί μέχρι τον τελευταίο πόντο.  Επόμενος αντίπαλος είναι η ΑΕΚ, στην Μίκρα. Είναι ένα ντέρμπι και θα θέλαμε την στήριξη του κόσμου».