Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Περιστερίου με 69-64 (vids)

Metrosport Team21 Οκτωβρίου 2023

Λίγες ημέρες μετά την μεγάλη νίκη στην έδρα της Γαλατάσαραϊ ο ΠΑΟΚ έφτασε σε σημαντική επιτυχία και εντός συνόρων, κερδίζοντας το Περιστέρι με 69-64.

Οι ασπρόμαυροι αποδείχθηκαν «σκληροί για να πεθάνουν», πανηγυρίζοντας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League. Παρά το απογοητευτικό ποσοστό του από το τρίποντο (2/26) και με τον Έλβαρ Φρίντρικσον να παίζει με τραυματισμό στη μέση, ο ΠΑΟΚ, έχοντας τους Χάρισον και ΜακΝίς σε καλή μέρα έφτασε στο 2-1 στο ελληνικό πρωτάθλημα. Το Περιστέρι, από την άλλη, έπεσε στο 0-3 και συνεχίζει να προβληματίζει.

Αν κι ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς (18-13), το Περιστέρι με ένα 0-9 και με 11 πόντους στον αιφνιδιασμό στο πρώτο δεκάλεπτο, το έκλεισε μπροστά με τρεις (22-19). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο προπονητές είχαν από ένα πρόβλημα να διαχειριστούν (τη μέση του Φρίντρικσον οι γηπεδούχοι, τον ώμο του Γουίλιαμς οι φιλοξενούμενοι) και το 34-36 του ημιχρόνου έδειχνε ματς για γερά νεύρα.

Το πρώτο τρίποντο του ΠΑΟΚ ήρθε στο 27', μετά από 17 σερί άστοχα, με τον Φρίντρικσον να ισοφαρίζει στο 49-49, αλλά και πάλι την αναμέτρηση να συνεχίζεται στο ίδιο τέμπο. Με δυναμισμό και με αστοχία. Ο Γκίλμορ που έβαλε τρίποντο για το 64-59 και ο Χάρισον με γκολ-φάουλ για το 67-61 στο 37', ξεμπλόκαραν τον Δικέφαλο. Ένα επιθετικό φάουλ του Τόμπσον στο 38' έκρινε οριστικά τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-36, 53-53, 69-64

ΠΑΟΚ: ΜακΝίς 19 (8/11 δίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Χάρισον 18 (5/9 δίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φρίντρικσον 8 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης, Μπελιάουσκας 6 (4/5 βολές), Φλάτεν, Γκίλμορ 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τσιακμάς 1 (0/6 σουτ), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 5, Αρσενόπουλος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Ράγκλαντ 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Χαντς 13 (4/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 13 (3/7 τρίποντα), Τόμπσον 4, Μήτρου-Λονγκ 9 (1), Ντάνγκουμπιτς 4, Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 4, Χουγκάζ, Ζούγρης.