Με το αριστερό ο Μακεδονικός

Δημήτρης Καλαϊτζής24 Μαρτίου 2024

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα play offs της Super League 2 ο Μακεδονικός, καθώς γνώρισε την ήττα με 1-3 από τον Λεβαδειακό στο γήπεδο της Ευκαρπίας.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι Βοιωτοί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Τσάπρα στο 5΄.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τρομερή ευκαιρία για να φέρουν το ματς το ματς στα ίσα στο 29΄, όταν μετά από σέντρα του Ζαφειράκη, ο Μπουκουβάλας έπιασε τρομερό σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Γκροφ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μακεδονικός ισοφάρισε σε 1-1 με την κεφαλιά του Σιμόνι στο 46΄.

Στο 52ο λεπτό ο Λεβαδειακός άγγιξε το 1-2, με το σουτ του Γκουστάβο να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Γουναρίδη. Έξι λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμά τους, με σκόρερ το νεοεισελθών Ρομό.

Στο 64΄ ο Λεβαδειακός χτύπησε στην αντεπίθεση και ο Κουάδρα διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Γουναρίδης, Σαραγιώτης, Μπουκουβάλας, Πέδρο Λούκας (69′ Λυμπεράκης), Τσουκάνης, Μελετίδης, Παναγιωτούδης, Ραμίρεζ, Μπουλάτοβιτς, Ζαφειράκης, Σιμόνι.

Λεβαδειακός (Οφρυδόπουλος): Γκροφ, Πίρινεν, Βήχος, Λιάγκας, Τσάπρας, Μπελμόντε, Μεχία, Κουάδρα (77′ Συμελίδης), Γκουστάβο (55′ Ρομό), Γιαννιώτας (77′ Κωστή), Μπαΐροβιτς (46′ Νίκας).