Με σούπερ Μούχλια ο ΠΑΟΚ 3-1 τον Μίλωνα

Τάνια Δήμου10 Οκτωβρίου 2024

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ τις υποχρεώσεις του στο 1ο τουρνουά Σήμαντρον στον Ελαιώνα Διακοφτού στην Αχαΐα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Μούχλια που είχε 24 πόντους (18/37επ) ο Δικέφαλος επικράτησε με 1-3 (16-25, 28-26, 21-25, 19-25) του Μίλωνα που αγωνίστηκε χωρίς τον Ρουσέλ που είχε ενοχλήσεις. Στη θέση του αγωνίστηκε ο Νανόπουλος.

Οι παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά στο ματς και με αξιόπιστες λύσεις στην επίθεση και αποτελεσματικότητα σε σερβίς και μπλοκ έκαναν με σχετική άνεση το 16-25 για το 0-1.

Μεγάλη μάχη έγινε στο δεύτερο σετ με τον Μίλωνα βελτιωμένο σε υποδοχή και επίθεση να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με 12-16. Με αντεπίθεση διαρκείας ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 20-21 και ισοφάρισε σε 24-24 αλλά με δύο σερί πόντους ο Μίλων έκανε το 1-1.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή ένα προβάδισμα δύο πόντων το οποίο διατήρησε μέχρι και το φινάλε για το 1-2 (21-25). Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα αντέδρασαν στο τέταρτο σετ και πήραν κεφάλι στο σκορ με 5-8 και 15-16. Εκεί οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν στροφές φτάνοντας στη νίκη με 1-3.

Για την 2η αγωνιστική του τουρνουά, ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την Πέμπτη 10 Οκτωβρίου και ώρα 17:00, τον Φοίνικα Σύρου.

Οι δηλώσεις του Γιόσκο Μιλενκόσκι, μετά τη φιλική νίκη επί του Μίλωνα με 3-1, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του τουρνουά στο Αίγιο.

Μιλενκόσκι: «Χρειαζόμαστε χρόνο»

Ικανοποιημένος από την βελτίωση που παρουσίασε η ομάδα του εμφανίστηκε ο τεχνικός του Δικεφάλου Γιόσκο Μιλενκόσκι μετά και το τέλος του αγώνα:

«Είχαμε ένα καλό παιχνίδι, καλύτερο από τα προηγούμενα, αλλά ακόμα δεν είμαστε σε φουλ φόρμα. Στο δεύτερο σετ ο Ιβάνκοβιτς παραπονέθηκε για τραυματισμό, και τον αντικαταστήσαμε με τον Βασίλη Μούχλια, ο οποίος έπαιξε πολύ καλά. Σε κύριες φάσεις του παιχνιδιού παίξαμε πολύ καλά, αλλά δείξαμε και κάποιες αδυναμίες τις οποίες θα πρέπει να δουλέψουμε στην επόμενη περίοδο. Στο ματς αυτό ήμασταν πολύ καλοί στο μπλοκ, στην επίθεση αλλά και στο σερβίς. Έχουμε ακόμα δύο παιχνίδια στα οποία πρέπει να βελτιώσουμε την εικόνα μας ακόμα περισσότερο».

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Θεοδόσης 3π. (2/7επ., 1 άσσος), Κωτσάκης 11 (9/18επ., 50%υπ., 20%αρ.), Γιαμαμότο, Νανόπουλος 18 (15/28επ., 3 άσσοι, 89%υπ., 89%αρ.), Πολουγιάν 15 (12/35επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 42%υπ., 21%αρ.), Λινάρδος 9 (7/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Τανιγκούτσι (λ. - 53%υπ., 40%αρ.), Ρούσεφ 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Μαντελίδης, Σουσουρίσης.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Ιβάνκοβιτς 4π. (1/3επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Λεοζίνιο 14 (10/22επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 33%αρ.), Λομπιζένκο 10 (5/9επ., 4 μπλοκ), Κέεμινκ 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 8 (5/9επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μούχλιας Δημήτρης 24 (18/37επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 64%υπ., 57%αρ.), Μούχλιας Βασίλης 5 (3/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 69%υπ., 56%αρ.).

Με το δεξί ο ΟΦΗ 3-0 τον Φοίνικα

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά ο ΟΦΗ επικράτησε με 3-0 (25-24, 25-19, 25-21) του Φοίνικα Σύρου και έδειξε από την αρχή τη δυναμική του ενόψει της έναρξης της Volleyleague. Για τον ΟΦΗ ξεχώρισε ο Σλοβένος διαγώνιος Ματέι Μιχαίλοβιτς που τελείωσε το ματς με 16π(13/23επ. 3 άσους) ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Ανδρέας Ανδρεάδης με 9π (8/9επ).

Για τον Φοίνικα Σύρου πρώτος σκόρερ ήταν Μίλης με 16π (16/31επ).

«Η νίκη σε αυτά τα παιχνίδια, δεν είναι αυτοσκοπός. Το σημαντικό είναι να δείχνεις καλή αγωνιστική εικόνα. Εμείς το είχαμε αυτό το στοιχείο. Δείχνουμε μια σταθερότητα και αυτό με ευχαριστεί. Είμαστε σε καλό δρόμο» ανέφερε ο προπονητής του ΟΦΗ Γιάννης Καλμαζίδης.
Ο.Φ.Η. (Γιάννης Καλμαζίδης): Mάκινεν 9π (6/13 επιθ, 1 άσος, 2 μπλοκ, 57% υποδοχή-14% άριστες), Ράμος 4 (3/6 επιθ, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (8/9 επιθ. 1 μπλοκ), Φορμέλα 11 (8/18 επιθ. 2 άσους, 1 μπλοκ, 56% υποδοχή-31% άριστες), Μιχαΐλοβιτς 16 (13/23 επιθ. 3 άσους), Λεσκοφ 1 (1/2 επιθ.), Μιχελάκης (λ) (62 % υποδοχή-38% άριστες) / Ρουμελιωτάκης, Αναγνώστου, Σπιταδάκης (λ), Καφαντάρης, Γκόνας.
Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκος Ζαλμάς): Bαϊόπουλος 3 (1/9 επιθ., 2 μπλοκ), Χαρόνγκα 7 (5/9 επιθ., 1 άσος, 43% υποδοχή-9% άριστες), Γκόμες 9 (8/23 επιθ., 1 μπλοκ, 88% υποδοχή -50% άριστες), Σκρούντερς 2 ((2/3 επιθ.) Μορέιρα 8 (8/13 επιθ. 50% υποδοχή) Μίλης 16 (16/31 επιθ.) Μπουράκης (λ) (50% υποδοχή-29% άριστες), Αραμπόπουλος (λ), Αλεξάκης, Καπετανίδης, Ρουσόπουλος, Κωσταντινίδης, Καλλέργης.