Με γκολ του Τζόλη η Εθνική Ελπίδων επικράτησε της Ανδόρας (vid)

Metrosport Team12 Σεπτεμβρίου 2023

Την πρώτη της επιτυχία στο πλαίσιο των προκριματικών του Euro 2025 πανηγύρισε η Εθνική Ελπίδων, επικρατώντας της Ανδόρρας με σκορ 1-0. Έτσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβηκε στην 2η θέση του ομίλου, πίσω από την Πορτογαλία, με τέσσερις βαθμούς.

Η Εθνική μας, αν και ήταν συνολικά καλύτερη από τον αντίπαλο της, δυσκολεύτηκε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Δεν τα κατάφερε στο πρώτο 45λεπτο, αλλά τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Τζόλης ήταν αυτός που σημείωσε το νικητήριο τέρμα.

ΑΝΔΟΡΑ: Ντε Κάστρο, Μπόρα, Ροντρίγκες (46’ Μπουτάρφας), Ρομπινάτ (72’ Άλβαρες), Ακόστα, Ολιβέρα, Ισκιέρδο, Μπαμπότ, Ρεμολίνς (86’ Μπιενέρτ), Σόλα (67’ Ρέντε), Ροντρίγο.

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ: Τζολάκης, Τσοπούρογλου (46' Κουρφαλίδης), Κίτσος, Μεταξάς, Χρυσόπουλος, Σουρλής (86' Δαρέλας), Νίνο (46' Νιάρχος), Κωνσταντόπουλο, Κρυπαράκος, Τζόλης (90+2' Παναγιώτου), Κούτσιας (66' Μπελεβώνης).