Με ανατροπή και ηγέτη Σλούκα πρωταθλητής Ελλάδος ο Παναθηναϊκός

Metrosport Team14 Ιουνίου 2024

Ανατρέποντας το αρχικό 2-0 ο Παναθηναϊκός στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδος επικρατώντας στο πέμπτο παιχνίδι της σειράς του Ολυμπιακού με 87-82 στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Εντυπωσιακή εκκίνηση από τους παίκτες του Μπαρτζώκα που περιόρισαν την επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων και στα πρώτα τέσσερα λεπτά προηγούνταν με 2-13. Οι «πράσινοι» έτρεχαν ένα σερί 11-2 και έφερε το παιχνίδι στο καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και έφτασε ένα πόντο στα 5.28 και πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 4.05 της δεύτερης περιόδου. Οι «πράσινοι» τρέχοντας ένα σερί 23-15 στα πρώτα πέντε λεπτά του δεκαλέπτου κάλυψαν τη διαφορά και πήραν το προβάδισμα με +5 ενώ πήγε στα αποδυτήρια με +9.

O Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 17-25 στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να βρεθεί και μπροστά στο σκορ αλλά  ο Γκραντ σκόραρε για το 63-64, έχασε τη συμπληρωματική βολή και ο Ερνανγκόμεθ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έγραψε το 65-64 στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Ένα τρίποντο του Ερνανγκόμεθ και δυο βολές του Λεσόρ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έφεραν τους παίκτες του Αταμάν στο +6. Ένα τρίποντο του Ναν από τα 7.5 μέτρα ανέβασε τη διαφορά στο +9 αλλά ο Ολυμπιακός 3.50 πριν το φινάλε με τρίποντο μείωσε στους πέντε (75-69). Το τριφύλλι βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και με καλάθι του Ναν έκανε το 79-72 2.18 πριν το φινάλε. O Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ και στην επιστροφή ένα καλάθι του Πίτερς έκανε το 79-75.

Με καλάθι του ΜακΚίσικ η διαφορά πήγε στον πόντο στο 59.51. Οι «ερυθρολευκοι» αστόχησαν στην τελευταία τους επίθεση και έκαναν και φάουλ. Ο Μήτογλου πήγε στις βολές και με δύο εύστοχες έκανε το 83-80. Στην επόμενη φάση ο Γκος πήγε στη γραμμή των βολών και στο 7.8 το σκορ έγινε 83-82. Οι δυο ομάδες ήταν τόσο κοντά στο σκορ που δεν ήθελαν να ρισκάρουν σε καμία περίπτωση έτσι το ένα φάουλ διαδεχόταν το άλλο. Στο 7.1 ο Ναν πήγε στις βολές και έκανε το 85-82, ο Ολυμπιακός δεν έκανε σωστά την επαναφορά και η μπάλα πήγε στον Παναθηναϊκό. Ο Γκριγκόνις πήγε στις βολές και διαμόρφωσε το τελικό 87-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 48-39, 65-64, 87-82