Με ανατροπή η Εθνική κέρδισε με 67-65 το Πουέρτο Ρίκο

Metrosport Team16 Ιουλίου 2024

Κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή η Εθνική Ομάδα Μπάσκετ κέρδισε με 67-65 το Πουέρτο Ρίκο σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο «Παλατάκι».

Νωθρή εκκίνηση από τη γαλανόλευκη, η οποία βρήκε το πρώτο της καλάθι με τον Μήτογλου στο 3'13" και έκανε αρκετά λάθη στην επίθεση δίνοντας την ευκαιρία στο Πουέρτο Ρίκο να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +5.

Οι διεθνείς βελτιώθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχαν καλύτερες επιλογές και προσαρμογές σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να μειώσουν τη διαφορά και να παραμείνουν κοντά στο σκορ πηγαίνοντας στο -4 στα αποδυτήρια.

Το Πουέρτο Ρίκο πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο και με ένα επιμέρους 22-16 κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, να περιορίσει τις επιλογές της γαλανόλευκης και να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο με διαφορά 10 πόντων.

Οι διεθνείς βελτίωσαν την εικόνα τους μετά τις φωνές του Βασίλη Σπανούλη και έτρεξαν ένα σερί 11-5 μειώνοντας τη διαφορά στους τέσσερις (59-63) και 1.28 πριν το φινάλε στο -1 (64-65). Το Πουέρτο Ρίκο είχε δυο αναποτελεσματικές επιθέσεις κα η Εθνική 30.3'' πήρε το προβάδισμα με 66-65 και με μια βολή εύστοχη του Παπαγιάννη πήρε τη νίκη με 67-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-36, 48-58, 67-65