Ματσάρα στο Άνφιλντ και προσωρινά 2η θέση για τη Λίβερπουλ!

Πέτρος Χαριζακλής03 Δεκεμβρίου 2023

Με δύο γκολ του Αλεξάντερ Άρνολντ, η Λίβερπουλ κέρδισε με 4-3 τη μαχητική Φούλαμ και ανέβηκε προσωρινά στην 2η θέση της βαθμολογίας της Premier League.

H ομάδα του Κλοπ με τον Τσιμίκα βασικό, άνοιξε το σκορ με τον Αλεξάντερ Άρνολντ στο 20' αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα η Φούλαμ ισοφάρισε. Ο ΜακΚάλιστερ στο 38ο λεπτό έδωσε ξανά το προβάδισμα στους «ρεντς», αλλά η Λονδρέζα ισοφάρισε εκ νέου στις καθυστερήσεις.

Η Φούλαμ προσπάθησε για την έκπληξη και στο 80' ο ντε Κόρντομπα-Ριντ «έγραψε» το 2-3. Στο 87' όμως ο Εντό ισοφάρισε σε 3-3 για τη Λίβερπουλ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Αλεξάντερ Άρνολντ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Δεν κέρδισαν οι Ευρωπαίες

Αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 45' η Τσέλσι επιβλήθηκε με 3-2 της Μπράιτον στο Λονδίνο και επέστρεψε στις επιτυχίες. Μπλόκο στο Μπόρνμουθ για την φιλόδοξη Άστον Βίλα που έμεινε στο 2-2 κόντρα στην ομώνυμη ομάδα. Στο Λονδίνο η Γουέστ Χαμ έμεινε στο 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας.