Λύγισε στο ΣΕΦ ο ΠΑΟΚ από τον λαβωμένο Ολυμπιακό

Metrosport Team27 Ιανουαρίου 2024

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια λύγισε από την ανωτερότητα του Ολυμπιακού, χάνοντας με 77-62 στο ΣΕΦ. Οι "ερυθρόλευκοι" αγωνίστηκαν με οκτώ παίκτες λόγω τραυματισμών.

Οι Πειραιώτες παρά τις σημαντικές απουσίες των Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Γιαννούλη Λαρεντζάκη, Φιλίπ Πετρούσεβ, Νικόλα Μιλουτίνοβ, Μουστάφα Φαλ πήραν τη νίκη και ανέβηκαν στο 14-2. Αντίθετα ο "δικέφαλος" έπεσε στο 7-9.

Από τους "ερυθρόλευκους" ξεχώρισαν ο Πίτερς με 21 πόντους (4/8 τρίποντα), 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Κάνααν με 17 πόντους (4/11 τρίποντα) και ο Μπραζντέικις με 15 πόντους (2/3 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ. Από πλευράς "ασπρόμαυρων" ο Τάουνς στο ντεμπούτο του στην Basket League είχε 11 πόντους (4/8 δίποντα), ενώ ο Άλστον άγγιξε το double-double με 11 πόντους (4/8 δίποντα) και 9 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των "ερυθρόλευκων" και πήραν προβάδισμα δύο πόντων (12-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και πήραν προβάδισμα +13 πόντων (42-29).

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε με την άμυνα του να μπει ξανά στο παιχνίδι, μείωσε σε 47-39 στο 25', αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +21 (64-43).  Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 77-62.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 42-29, 64-43, 77-62