«Λύγισε» στις καθυστερήσεις η Λίβερπουλ και έχασε από την Τότεναμ του Ποστέκογλου

Πέτρος Χαριζακλής30 Σεπτεμβρίου 2023

Το ντέρμπι της αγωνιστικής μεταξύ Τότεναμ και Λίβερπουλ είχε νικήτρια την ομάδα του Λονδίνου (2-1) στην Premier League.

Η ομάδα του Ποστέκογλου εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 26' και με δύο παίκτες παραπάνω από το 69' και σκαρφάλωσε στη 2η θέση ούσα ισόβαθμη με την Άρσεναλ.

Το σκορ άνοιξε ο Σον στο 36ο λεπτό, δέκα λεπτά μετά την κόκκινη του Χούπερ στον Τζόουνς. Η Λίβερπουλ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Χάκπο.

Η ομάδα του Κλοπ έμεινε με 9 παίκτες στο 69' όταν αποβλήθηκε με δύο κίτρινες σε ένα λεπτό ο Χότα, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων «λύγισε» με αυτογκόλ του Μάτιπ που χάρισε τη νίκη στους «Σπερς».

ΤΟΤΕΝΑΜ: Βικάριο, Πόρο, Ρομέρο, Φαν ντε Φεν, Ουντότζι (83' Ντέιβις), Μπισούμα (90' Χέιμπιεργκ), Σαρ (83' Σκιπ), Μάντισον (90' Βελίς), Κουλουσέβσκι, Ρισάρλισον, Σον (69' Σόλομον)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Γκόμεζ (73' Κονατέ), Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μακάλιστερ (81' Χράφενμπερχ), Σόμποσλαϊ, Τζόουνς, Ντίας (73' Έντο), Σαλάχ (74' Αλεξάντερ-Άρνολντ), Χάκπο (46' Ζότα)