Κύπελλο: Ο Γιουμπιτάνα πήρε την μπουκιά από το στόμα της ΑΕΛ

Metrosport Team06 Δεκεμβρίου 2023

Στο Περιστέρι θα κριθεί η πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας για την ΑΕΛ και τον Ατρόμητο που αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 1-1 στο πρώτο τους παιχνίδι. Η ΑΕΛ ήταν σε γενικές γραμμές ανώτερη, ωστόσο ο Ατρόμητος κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ στην εκπνοή του αγώνα.

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και είχε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει ενώ ο Ατρόμητος περιορίστηκε σε έναν μάλλον παθητικό ρόλο χωρίς να καταφέρει να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός για την εστία των Θεσσαλών.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξε μία μικρή διακοπή, αφού οπαδοί των γηπεδούχων πέταξαν αντικείμενα στον έναν βοηθό…

Το παιχνίδι είχε αρκετά καλό ρυθμό αλλά λιγοστές καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΛ σκόραρε πριν το ημίωρο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε με υπόδειξη για οφσάιντ.

Υπήρξαν όμως και άλλες καλές στιγμές μέχρι το τέλος του ημιχρόνου…

Στο 65’ ο Ηλιάδης άγγιξε το γκολ αλλά η κεφαλιά του Ηλιάδη σχεδόν προ κενής εστίας, έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 80’ μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα του Ατρομήτου Μαρκετζάνι, η υπεροχή της ΑΕΛ καρποφόρησε, με τον Όγκμποε να κλέβει την μπάλα και να κάνει το 1-0.

Ωστόσο ο Ατρόμητος μίλησε τελευταίος. Κατάφερε κόντρα στη ροή του αγώνα με ένα πολύ ωραίο γκολ του Γιουμπιτάνα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να πάρει την ισοπαλία με 1-1.