Κατέρρευσε ο Άρης στο τέλος, ήττα από την Τσεντεβίτα

Metrosport Team23 Οκτωβρίου 2024

Κατέρρευσε ο Άρης στο τέταρτο δεκάλεπτο γνωρίζοντας την ήττα με 75-82 από την Τσεντεβίτα για την πέμπτη αγωνιστική του EuroCup.

Οι «κίτρινοι» είχαν καλές επιθετικές επιλογές αλλά δεν κατάφεραν να περιορίσουν τις συνεργασίες των φιλοξενούμενων και δέχθηκε 23 πόντους. Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο ο Άρης βρήκε τρόπο να σταματήσει τις επιθετικές επιλογές της Τσεντεβίτα και με σερί στο τέλος του πρώτου μέρους πήρε προβάδισμα +11.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην άμυνα, ήταν εύστοχοι στην επίθεση και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να μειώσουν στο -2 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η Τσεντεβίτα έτρεξε ένα σερί 5-12 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και ισοφάρισε ενώ κατάφερε να πάρει και προβάδισμα οχτώ πόντων (70-78) εκμεταλλευόμενη και την έλλειψη ψυχραιμίας των γηπεδούχων. Ο Άρης δια χειρός Τολιόπουλου κατάφερε να μειώσει στο -3 αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις και πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 48-37, 61-54, 75-82