Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ στο φιλικό με το Λαύριο

Metrosport Team01 Σεπτεμβρίου 2024

Μία μέρα μετά την ήττα από το Μαρούσι (95-77), ο ΠΑΟΚ έδειξε το θετικό του πρόσωπο και κέρδισε στο Λαύριο με διαφορά 26 πόντων.

Πρώτοι σκόρερ με 12 πόντους ήταν οι Χέντερσον, Φόρεστερ και Ρέινολντς. Για το Λαύριο, που έπαιξε με τέσσερις ξένους, μόνο ο Γκρίφιν έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Όπως αναφέρεται στο match report της ΚΑΕ ΠΑΟΚ: «Με νίκη έκλεισε ο ΠΑΟΚ mateco το διήμερο των φιλικών του αγώνων στην Αθήνα, καθώς επικράτησε σήμερα με 56-82 επί του Λαυρίου. Η ομάδα μας ήταν καλύτερη από την εικόνα που έδειξε το Σάββατο, έβγαλε αντίδραση και μαζί βγήκαν νέα χρήσιμα συμπεράσματα για την πορεία της προετοιμασίας...

O Μάσιμο Καντσελιέρι ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ρέινολντς Τζούνιορ, Μπάρτλεϊ, Περσίδη, Κρούζερ και Άπσον. Η ομάδα μας χρειάστηκε πέντε λεπτά για να πάρει το προβάδισμα και να επιβάλει το ρυθμό της στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι που αγωνίστηκαν με απουσίες στο πρώτο τους φιλικό, προηγήθηκαν 9-8 στο 5ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ mateco πέρασε μπροστά 11-18 (8’30’’) και έκλεισε με +7 (15-22) το πρώτο δεκάλεπτο.

Από το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο κόουτς Καντσελιέρι είχε ήδη χρησιμοποιήσει 11 από τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του και ο ΠΑΟΚ mateco δημιούργησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (15-26 στο 11’ και 21-32 στο 15΄). Το Λαύριο μείωσε 29-32, αλλά ο ΠΑΟΚ mateco αντέδρασε και πήγε ξανά τη διαφορά στους 11 (29-40).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ mateco άνοιξε τη διαφορά (35-52 στο 24’), έφτασε στο +20 (36-56 26’), αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν 43-58 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο του Χέντερσον στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η διαφορά πήγε στο +18 (43-61) και σύντομα ξεπέρασε τους 20 (43-65 στο 32’). Ο κόουτς Καντσελιέρι μοίρασε το χρόνο σε όλους, η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο (49-77), πριν το τελικό 56-82».

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 31-42, 43-58, 56-82

ΛΑΥΡΙΟ: Τσάμης 6, Γκρίφιν 13 (2), Φιλοξενίδης 3 (1), Μουράτος 6, Σέρμαν 9 (1), Πατρίκης 4, Γόντικας 2, Φόρεστ 2, Σλέιτερ 9 (1), Βαζούκης 2.

ΠΑΟΚ mateco: Λέφας, Χέντερσον 12 (2), Άπσον 6, Φόρεστερ 12, Ιατρίδης, Περσίδης 9 (1), Κατσίβελης 4, Παπαδάκης 4 (1), Μπάρτλεϊ 10, Μανθόπουλος 2, Ρέινολντς 12 (1), Κρούζερ 8 (1), Στανόγεβιτς 3 (1).