Καλαμάτα-Παναργειακός 2-1: Έκανε το 2Χ2 με Μπαράλες στις καθυστερήσεις

Metrosport Team30 Σεπτεμβρίου 2024

Έκανε το 2Χ2 και έμεινε μόνη της στην κορυφή η Καλαμάτα.

Με ένα καταπληκτικό γκολ του Χερόνιμο Μπαράλες στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Καλαμάτα πήρε τη δεύτερη νίκη με 2-1 σε ισάριθμα ματς, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία για τη 2η αγωνιστική της Super League 2.

Η Καλαμάτα ήθελε τη νίκη για να πάρει από νωρίς «κεφάλι» στην κούρσα της ανόδου και το ξεκίνημά της απέναντι στον Παναργειακό ήταν ιδανικό. Μόλις στο 10ο λεπτό ο Μόσλεϊ κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Αλγκαρανάζ, όμως η ομάδα του Άργους έφερε το ματς στα ίσα στο 16′ με κεφαλιά του Κωστίκα.

Στο 74′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Τσιράκη με δεύτερη κίτρινη και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο πολύπειρος Αργεντινός σκόρερ -που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς- έβαλε τη «σφραγίδα» του με ένα υπέροχο «κεραυνό» από το όριο της περιοχής, χαρίζοντας στην ομάδα του τη… μοναξιά της κορυφής.