Ήττα με ανατροπή στον τελικό του Σούπερ Καπ για την Μπεϊτάρ, έδειξε αμυντικές αδυναμίες

Δημήτρης Καλαϊτζής22 Ιουλίου 2023

Η Κυπελλούχος Ισραήλ, Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ αντιμετώπισε την πρωταθλήτρια της χώρας, Μακάμπι Χάιφα στον τελικό του Σούπερ Καπ και παρότι προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, έδειξε αδυναμίες στην αμυντική της λειτουργία στην επανάληψη και μοιραία ηττήθηκε με 3-1, χάνοντας έτσι το τρόπαιο.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League, άνοιξε το σκορ με τον Φραϊντέι στο 45΄.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και αρχικά ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Σερί στο 58΄, ενώ έφεραν τούμπα την αναμέτρηση με τον Ντέιβιντε στο 84ο λεπτό.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Μπεϊτάρ έψαξε την ισοφάριση για να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά ο Καλαϊλι είχε διαφορετική άποψη και με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των παικτών των φιλοξενούμενων.

Η σύνθεση της Μπεϊτάρ: Σίλβα, Μπιτόν (69’ Τόμα), Νταγκνί, Κούρσια, Μορόζοφ, Αζάρια, Καριάφ, Ασκενάζι (61’ Γιόνα), Μίχα, Σούα (69’ Νικολαέσκου), Φραϊντέι (69’ Μιζράχι).