Ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Μακάμπι στο ΟΑΚΑ

Metrosport Team21 Οκτωβρίου 2023

Την τρίτη του ήττα στη φετινή Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός που έχασε από τη Μακάμπι με 81-86 στο ΟΑΚΑ στην παράταση. Έχασαν κρίσιμες βολές οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Το «τριφύλλι» έκανε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 24-39 έχοντας πολύ φτωχές επιδόσεις στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το «τριφύλλι» εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του. Μετά και την αποβολή του Εργκίν Αταμάν με δεύτερη τεχνική ποινή για διαμαρτυρίες στους διαιτητές για αντιαθλητικό φάουλ που δεν δόθηκε, ο κόσμος μπήκε στην «εξίσωση» του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 44-49 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 49-57.

Ο Παναθηναϊκός τα έδωσε όλα για όλα για την ανατροπή και με τον Βιλντόζα να βάζει τέσσερα τρίποντα στο 4ο δεκάλεπτο και τον Αντετοκούνμπο να δίνει σημαντικές βοήθειες προσπέρασε με 70-68. Ο Κόλσον ισοφάρισε σε 70-70 και ο Παναθηναϊκός ξαναπέρασε με 72-70 αλλά έχοντας χάσει δύο κρίσιμες -όπως αποδείχτηκε- βολές με Λεσόρ και Μήτογλου (έβαλαν από 1/2). Στη χαμένη βολή του Μήτογλου, ο Λεσόρ χρεώθηκε με φάουλ στον Σόρκιν. Ο Ισραηλινός αστόχησε και στις δύο βολές όμως οι παίκτες του «τριφυλλιού» αδράνησαν και ο Νίμπο με φόλοου έγραψε το 72-72. Ο Βιλντόζα αστόχησε σε ένα σουτ με κακή ισορροπία και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μακάμπι πήρε προβάδισμα 5 πόντων (75-80) με καλάθι του Λορέντζο Μπράουν. Λεσόρ και Γκριγκόνις απάντησαν για το 79-80 στα 44’’. Ο Ταμίρ Μπλατ με 2 βολές έκανε το 79-82 στα 14’’ και ο Σλούκας κέρδισε φάουλ σε τρίποντο στα 6’’. Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ σπατάλησε την ευκαιρία να ισοφαρίσει χάνοντας τη δεύτερη από τις τρεις βολές (81-82). Στα 5,3’’ Γκριγκόνις έστειλε τον Μπράουν στη γραμμή των βολών και εκείνος τις αξιοποίησε (2/2β., 81-84). Στην τελευταία επίθεση ο Βιλντόζα έκανε λάθος στην προσπάθειά του να «σπάσει» το πρέσινγκ της Μακάμπι η οποία με ένα ακόμα καλάθι πήρε τη νίκη με 81-86.

Τα Δεκάλεπτα: 15-20, 24-36, 49-57, 72-72.

Η Παράταση: 81-86.