Ήττα για τον Άρη, πλήρωσε την τέταρτη τραγική περίοδο

Metrosport Team16 Οκτωβρίου 2024

Την ήττα γνώρισε ο Άρης με 68-78 από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ για την τέταρτη αγωνιστική του EuroCup.

Οι «κίτρινοι» άρχισαν δυναμικά το παιχνίδι χτίζοντας διαφορά πέντε πόντων (7-2) αλλά η Χάποελ βρήκε τις λύσεις και όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πήρε και προβάδισμα έξι πόντων (9-15). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα υψηλό ρυθμό, κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +6 (17-23). Ο Άρης πέντε λεπτά μετά την έναρξη της δευτερης περιόδου κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και με όπλο την άμυνα του καθώς δέχθηκε μόλις 11 πόντους πήγε στα αποδυτήρια με επτά πόντους διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης συνέχισε να κρατά το προβάδισμα αλλά οι κακές του επιλογές στην επίθεση έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν τη διαφορά και να βρεθούν στο -3 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Χάποελ έτρεξε ένα σερί 4-13 και κατάφερε να πάρει προβάδισμα έξι πόντων (55-61) και αργότερα να ανεβάσει τη διαφορά στο +10. Ο Τολιόπουλος μείωσε τη διαφορά στους έξι αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις κατάλληλες λύσεις στην επίθεση και στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 17-30 στην τέταρτη περίοδο πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-23,  39-32, 51-48, 68-78