Ισοπέδωσε τον Ολυμπιακό η Ρεάλ και πέρασε στον τελικό

Metrosport Team25 Μαΐου 2024

Καταιγιστική η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 87-76 με του Ολυμπιακού και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της φετινής Ευρωλίγκα.

Κακή εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό που έδειχνε να μην έχει λύσεις στην επίθεση και έκανε πολλά λάθη στην άμυνα. Η Ρεάλ το εκμεταλλεύτηκε και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 18 πόντων (28-10). Οι "ερυθρόλευκοι" δεν είχαν ούτε καθαρό μυαλό ούτε τις λύσεις που χρειαζόταν απέναντι σε μια σαρωτική Ρεάλ που ανέβασε τη διαφορά στο +18 στο πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου ενώ ένα λεπτό αργότερα η διαφορά έφτασε στο + 21 (42-21). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι αλλά οι Μαδριλενοι διατήρησαν το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με +19.

O Ολυμπιακός μπήκε με ορμή στην τρίτη περίοδο και καταφερε να κάνει μια μεγάλη επιστροφή καθώς από το -25 μείωσε τη διαφορά στο -10 αλλά η Ρεάλ έβρισκε πάντα τον τρόπο να διατηρεί τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πλησιάσει και στο 6.24 έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (76-67) αλλά ο Ταβάρες και η παρέα του είχαν τις κατάλληλες επιλογές και πήραν την πρόκριση για τον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 28 -10, 56-37, 71-58, 87-76

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 4, Φερνάντεθ, Αμπάλδε, Καμπάσο 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χεζόνια 12 (3/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πουαριέ 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές), Ταβάρες 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 9 (1), Γιαμπουσέλε 11 (2), Εντιαγέ, Μούσα 20 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 15 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπαουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ράιτ, Κάναν 7 (2/5 τρίποντα), Φαλ 2 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1/5 σουτ), Πίτερς 23 (3/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπαουντ), Πετρούσεβ 5 (1), Μιλουτίνοβ, ΜακΚίσικ 17 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπαουντ, 3 κλεψίματα)